Tesco w Polsce zatrudniło więźniów

Od półtora miesiąca w magazynach Tesco w Teresinie pod Sochaczewem pracuje 20 więźniów – czytamy na stronie Dziennika Łódzkiego. Ale to nie koniec zatrudniania więźniów. Ponoć pracodawca jest z nich tak zadowolony, że planuje zaangażować do pracy kolejną grupę.

Osadzeni w placówce penitencjarnej w Łowiczu trafili do Tesco w ramach ministerialnego programu „Praca więźniów”. Jego celem jest m. in. ograniczenie wydatków na utrzymanie skazanych, które średnio wynoszą co miesiąc 3150 zł na osobę. 

Pomysł ministerstwa sprawiedliwości na pracę dla więźniów składa się z trzech elementów. Po pierwsze zakładane jest zbudowanie w latach 2016-2023 40 hal przemysłowych przy zakładach karnych, w których będą pracowali więźniowie. 

Drugi filar polega na rozszerzeniu zakresu nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów – wcześniej więźniowie mogli wykonywać na ich rzecz jedynie prace porządkowe. Wprowadzenie nowej regulacji pozwoliło samorządom na uzyskanie wsparcia więźniów przy wykonywaniu wszelkich zadań samorządu, o ile będą je wykonywały podmioty wskazane w odpowiednim przepisie. 

Trzeci filar dotyczy wprowadzenia większych ulg dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają więźniów.

Radio ZET/SI