Kempa pisze o wstrzymaniu wyroku TK. Później: Mamy czas na wydruk

Rząd postanowił wstrzymać wydrukowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia - napisała w piśmie do prezesa TK Beata Kempa. Później szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wraz z Elżbietą Witek uspokoiły, że wyrok "nie jest skasowany", a wydruk nastąpi w terminie. - Zgodnie z prawem mamy na to jeszcze czas - przekonywała Kempa. Wyrok jest jednak już publiczny - radiozet.pl zamieszcza jego treść.

Beata Kempa w czwartek przesłała pismo do Trybunału Konstytucyjnego, w którym poinformowała, że rząd wstrzymał publikację wyroku z 3 grudnia w Dzienniku Ustaw.

Rząd uznał, że wyrok został wydany przez niekompletny skład sędziów i nie ma on mocy prawnej.

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Sejm poprzedniej kadencji - zgodnie z konstytucją - wybrał 3 nowych sędziów. Prezydent Andrzej Duda do tej pory nie zaprzysiągł tych sędziów.

Sprawę skasowania wyroku TK bardzo ostro dla Radia ZET komentuje Borys Budka, były minister sprawiedliwości:

- Po 89 roku prawo nie było tak brutalnie łamane przez większość parlamentarną. Nie przypominam sobie, by premier i prezydent w tak ordynarny sposób wchodzili w kompetencje Trybunału Konstytucyjnego.

Radio ZET: Sprawa trafiła do prokuratury

Prokuratura zbada, czy minister Beata Kempa nie złamała prawa. Postępowanie sprawdzające prowadzi w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Warszawie - dowiedziało się Radio ZET.

Złożone przez osobę prywatną zawiadomienie dotyczy przestępstwa urzędniczego, niedopełnienia obowiązków przez nieopublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia.

Dla jasności dodajmy, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego został opublikowany w internecie:

Opozycja zjednoczyła siły i wspólnie namawia do sobotnich manifestacji pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego.

Odpowiedź prezesa Andrzeja Rzeplińskiego na list Beaty Kempy:

- Wyroki Trybunału Konstytucyjnego publikowane są przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w sposób zwyczajowo przyjęty, mniej więcej od 3 do 9 dni - powiedziała Beata Kempa na piątkowej konferencji prasowej, odnosząc się do sprawy publikacji wyroku TK z 3 grudnia.

- Zatem my nie jesteśmy w żadnej zwłoce, my nie przekraczamy terminów w tym zakresie - zapewniła. Podkreśliła też, że jeśli jako szefowa KPRM ma wątpliwości, ma pełne prawo do tego, by zwrócić się w tej sprawie o wyjaśnienia do prezesa TK.

Rząd twierdzi, że ma czas na publikację wyroku do poniedziałku 14 grudnia.

Radio ZET/ŁS/MAG

Więcej: