Firmy ubezpieczeniowe napisały do premier. Radzą, jak zatrzymać wzrost cen OC

Istnieją konieczne i możliwe do zrealizowania działania legislacyjne, które mogłyby ulżyć kierowcom – pisze Polska Izba Ubezpieczeń w liście, który w poniedziałek został wysłany do premier Beaty Szydło.

Na wzrost cen polis OC i AC narzekają wszyscy kierowcy. W ciągu roku średnia cena ubezpieczenia OC wzrosła o kilkadziesiąt procent, ale niektórzy kierowcy muszą płacić nawet kilka razy więcej.

Jak tłumaczą ubezpieczyciele, jest to efekt wzrostu wysokości wypłacanych odszkodowań. PIU przekonuje, że drożeje opieka lekarska oraz serwis uszkodzonych w kolizjach i wypadkach pojazdów.

Wysokość OC - jak obniżyć cenę polisy

Firmy ubezpieczeniowe zaapelowały do premier, by władze uregulowały w przepisach wysokość zadośćuczynień. Twierdzą, że bez tego nie da się przewidzieć kosztów wypłat, a więc i wysokości cen polis. Ubezpieczyciele chcą także podnieść stawki OC kierowcom, którzy „permanentnie nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego”. Wiązałoby się to z udostępnieniem firmom ubezpieczeniowym danych o mandatach w Centralnej Ewidencji Kierowców.

„Pozwoli na to, by ciężar podwyżek dotykał przede wszystkim piratów drogowych, popełniających wykroczenia najbardziej niebezpieczne dla innych uczestników ruchu drogowego” – pisze PIU do premier.  

PEŁNA TREŚĆ LISTU

Radio ZET/MW

Więcej: