Antykoncepcja prowadzi do zdrady? Ekspertka z Radia Maryja zajmie się edukacją seksualną w szkołach

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się lista ekspertów, którzy mają odpowiadać za podstawy programowe w polskich szkołach. W zestawieniu znalazła się także ekspertka do spraw planowania rodziny i wychowania seksualnego. Sprawę opisała „Gazeta Wyborcza".

Powołanie na stanowisko eksperta do spraw planowania rodziny i wychowania seksualnego profesor Urszuli Dudziak związanej z  Wydziałem Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wzbudziło wiele kontrowersji. Profesor nie ukrywa bowiem swoich konserwatywnych poglądów, chętnie wypowiada się dla telewizji TRWAM oraz Radia Maryja.

Na konferencji „Poznaj prawdę o antykoncepcji. Antykoncepcja czy naturalne planowanie rodziny" w 2014 roku Dudziak ostrzegała przed konsekwencjami stosowania pigułek antykoncepcyjnych.

W opinii nowej ekspertki ministerstwa „osobom zabezpieczającym się przed niechcianą ciążą grożą poważne konsekwencje takie jak uzależnienie od seksu, poczucie niesprawiedliwości i krzywdy, a także skłonność do zdrady”. – Antykoncepcja jest przejawem niedojrzałości – mówiła wtedy profesor Dudziak.

Decyzja minister Zalewskiej wywołała oburzenie. Niesmaku nie kryje Aleksandra Józefowska z Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON. 
– Już w tej chwili większość szkół pomija temat antykoncepcji. Decyzja ministerstwa pokazuje, że to się nie zmieni - mówi Aleksandra Józefowska z Grupy Edukatorów Seksualnych PONTON. Jak dodaje, po nowej ekspertce można się spodziewać, że będzie forsowała jeden, właściwy jej zdaniem, model rodziny – małżeństwo z dziećmi. Nie będzie natomiast żadnej propozycji dla osób, które preferują inny model związku, nie chcą mieć dzieci, mają odmienną orientację seksualną – powiedziała Józefowska na łamach „Gazety Wyborczej".

Radio ZET/SI/Gazeta Wyborcza