Ogromny protest służby zdrowia w Warszawie. Utrudnienia w centrum

Nawet kilkadziesiąt tysięcy osób może wziąć udział w sobotniej manifestacji pracowników służby zdrowia. Domagają się podwyżek i zwiększenia nakładów na funkcjonowanie szpitali. Mieszkańców stolicy w związku z protestem czekają duże utrudnienia.

W manifestacji biorą udział przedstawiciele różnych zawodów medycznych. To pierwszy taki protest. Odbędzie się pod hasłem „Powołaniem się nie najesz”. Związkowcy domagają się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia z obecnych 4,38 proc. PKB do 6,8 proc. PKB. To poziom, który według Światowej Organizacji Zdrowia zapewnia bezpieczeństwo obywatelom.

Uczestnicy protestu spotkali się w samo południe na pl. Zamkowym. Trasa przemarszu prowadzi Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Marszałkowską na pl. Konstytucji. Protest ma się zakończyć po godz. 15.00.

W związku z manifestacją blisko 40 linii autobusowych i tramwajowych zmieni trasy. Szczegóły są dostępne na stronie ZTM.

Trasa przemarszu

Na sobotę zaplanowano także demonstrację zwolenników KOD. Uczestnicy od godz. 13.00 będą gromadzić się w al. Szucha przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Dwie godziny później wyruszą Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na pl. Piłsudskiego.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: