Warszawski Ratusz blokował wyjaśnianie spraw roszczeń

Warszawski Ratusz blokował wyjaśnianie spraw przedwojennych roszczeń - mówi Romualdowi Kłosowskiemu, reporterowi Radia ZET, była urzędniczka dzielnicy Śródmieście i oskarża o to wiceprezydenta stolicy Jarosława Jóźwiaka. Miasto wyjaśnia, że sprawę skieruje do Prokuratury.

- Wiceprezydent Jóźwiak po trzech miesiącach zamknął nasz Zespół, po tym jak wytypowaliśmy 40 na 60 kamienic do dokładnego sprawdzenia, a wobec dziesięciu z nich stwierdziliśmy nieprawidłowy zwrot lub podejrzenie wydania po nielegalnym skupie roszczeń - powiedziała Radiu ZET Anna Thomas.

Teraz Thomas działa indywidualnie dla kilkunastu wspólnot mieszkaniowych; udziela się także w Stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze. A Stowarzyszenie przypomina też, że Hanna Gronkiewicz-Waltz osiem lat temu wydała zarządzenie do burmistrzów dzielnic o wydawaniu nieruchomości spadkobiercom także bez wiążących decyzji sądów.

Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak wyjaśnił Radiu Zet, że rzeczywiście uchylił Uchwałę powołującą Zespół ds. Reprywatyzacji w Dzielnicy Śródmieście, bo utworzenie takiej komórki leży w kompetencjach Rady Dzielnicy, a nie Zarządu Dzielnicy (mogą zrobić to radni gminy, a nie burmistrz). Burmistrz Paweł Suliga złamał prawo, bo zatrudniona na umowę zlecenie Thomas - nie miała upoważnienia do przetwarzania danych osobowych. - Dokumenty, które przeglądała te pani były wykorzystywane potem przez pełnomocników wspólnot mieszkaniowych, czyli były wykorzystywane niezgodnie z procedurami - powiedział Radiu Zet Jarosław Jóźwiaki zapowiedział skierowanie sprawy do Prokuratury.

Urząd Dzielnicy Śródmieście skierował do przeanalizowania w Ratuszu kilka spraw i te - jak wyjaśnił Jóźwiak - były szczegółowo analizowane przez Biuro Prawne Urzędu Miasta. Ostatecznie Ratusz rozważa wznowienie postępowania spadkowego wobec jednej kamienicy w Śródmieściu - przy ulicy Poznańskiej.

Radio ZET/MS/ROKL

Więcej: