Warszawa. Koniec z wypraszaniem bezdomnych z autobusów SONDA

Stołeczni radni 28 stycznia zamierzają zmienić zasady obowiązujące w transporcie zbiorowym w Warszawie. Kontrowersje budzi pomysł usunięcia przepisu o wyrzucaniu z autobusów i tramwajów „ludzi budzących odrazę”.

Do tej pory każdy pasażer podróżujący komunikacją miejską w stolicy mógł poprosić o interwencję, a osoby budzące odrazę otoczenia były wypraszane.

Jeśli radni zagłosują za projektem uchwały regulującej przepisy, sytuacja zmieni się diametralnie.

Z tego powodu już teraz zawrzało na forach internetowych. Pasażerowie skarżą się, że osoby bezdomne nie tylko brzydko pachną, ale także najczęściej jeżdżą bez ważnego biletu.

I choć w projekcie uchwały przepis o wypraszaniu bezdomnych faktycznie znika, to wciąż obowiązują inne punkty regulaminu. Na przykład ten mówiący o tym, że po zakończeniu kursu i podczas zmiany kierunku jazdy wszyscy pasażerowie muszą opuścić pojazd.

Co więcej, nowe przepisy wyraźnie zabraniają „utrudniania niezakłóconego korzystania ze środków lokalnego transportu zbiorowego”. Nie wiadomo jednak, czy nieprzyjemny zapach można zakwalifikować jako zakłócanie.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2016 roku.

Czy bezdomni powinni być wypraszani z autobusów i tramwajów?

Inne ważne przepisy ZTM

Przy okazji zmian w regulaminie dotyczącym środków transportu publicznego warto przypomnieć inne ważne przepisy:

- W komunikacji miejskiej zabrania się grania na instrumentach muzycznych i żebrania.

- Pracownicy ZTM mają obowiązek otworzyć drzwi do pojazdu, przed rozpoczęciem kursu.

- Jeśli na przystanku mieszczą się dwa pojazdy, to autobus lub tramwaj stojący za drugim pojazdem nie musi zatrzymywać się dwa razy.

Radio ZET/ŁS

Więcej: