Tak będzie wyglądał nowy sarkofag pary prezydenckiej

W czwartek wieczorem zacznie się montaż nowego sarkofagu pary prezydenckiej w krypcie Katedry na Wawelu. W piątek odbędzie się pogrzeb, będzie miał charakter prywatny.

Oprócz rodziny będą w nim uczestniczyć prezydent Andrzej Duda z żoną Agata Kornhauser-Dudą i premier Beata Szydło.

– O godz. 19.00 rozpocznie się msza święta za zmarłych. Po niej trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną przeniesione do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i tam będzie ostatnia stacja: przy grobie – powiedział o liturgii proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki. Przewidziano, że w nabożeństwie będzie uczestniczyć od 30 do 50 osób.

Ponowny pochówek pary prezydenckiej odbędzie się z asystą wojskową. Liturgii będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, on także wygłosi homilię. Uroczystość będzie miała charakter zamknięty, na Wzgórze Wawelskie nie wejdą ani dziennikarze ani osoby, które nie figurują na liście uczestników uroczystości.

fot.PAP/Leszek Szymański

Lech i Maria Kaczyńscy spoczną w nowym, wykonanym z białego karraryjskiego marmuru sarkofagu zaprojektowanym przez Martę Witosławską i Marka Moderaua. Sarkofag będzie ok. 10 cm krótszy i 10 cm węższy od poprzedniego. Pojawią się na nim elementy, których nie było: wykute w kamieniu godło, daty urodzin i śmierci oraz dodatkowy krzyż na jednej z bocznych ścian. Imiona i nazwiska pary prezydenckiej zostaną zapisane tak jak na pierwszym sarkofagu: Lech Aleksander Kaczyński i Maria Helena Mackiewicz-Kaczyńska.

Poprzedni – wykonany z onyksu sarkofag został zdemontowany i tym samym transportem, którym przywiezione zostaną elementy nowego ma być przewieziony do Warszawy i przekazany rządowi. Nie wiadomo, jaki będą jego dalsze losy.

fot. PAP/Leszek Szymański

Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich była pierwszą z 83 zaplanowanych przez prokuraturę w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. Odbyła się w nocy z poniedziałku na wtorek, byli przy niej obecni członkowie rodziny pary prezydenckiej: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Badania ciał pary prezydenckiej prowadził 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspertów w pomieszczeniach udostępnionych przez Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Więcej: