#WielkaDemonstracja 15.10. w Warszawie: kiedy, gdzie i przeciw czemu?

#WielkaDemonstracja 15.10. w Warszawie: gdzie dokładnie i o której będzie się odbywać? Szczegóły protestu przeciw TTIP i CETA.

#WielkaDemonstracja w Warszawie to kolejny październikowy protest, który odbędzie się w niespełna dwa tygodnie po "czarnym poniedziałku" i serii tzw. "czarnych protestów", związanych z projektem całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Od pewnego czasu w mediach pojawiają się informacje, że aborcja jest tematem zastępczym, który przysłonić ma prawdziwie palące problemy. Chodzi o planowane na 18 października podpisanie umowy o wolnym handlu UE-Kanada (w skrócie CETA). Przeciwnicy tej umowy twierdzą, że jej podpisanie zagrozi polskiej gospodarce, rolnictwu, spowoduje pogorszenie polskiej żywności i doprowadzi do masowych zwolnień. Ich zdaniem CETA (w połączeniu z TTIP - umową o handlu UE-USA)) stwarzać będzie możliwości rozwoju tylko wielkim ponadnarodowym korporacjom, które korzystać będą z szeregu przywilejów niedostępnych dla innych podmiotów. Organizatorzy protestu alarmują, że obydwa porozumienia są ogromnym złem i mogą Polsce i polskiej gospodarce wyrządzić ogromną szkodę.

"Umowa TTIP miałaby oznaczać utratę 100 tys. miejsc pracy w naszym kraju. Na skutek CETA ma zniknąć 200 tys. miejsc pracy w UE" - czytamy na stronie #WielkiejDemonstracji. Rynek pracy, rolnictwo, budżet publiczny i prawa konsumentów - to wybrane obszary, którym może zagrażać podpisanie CETA.

Dokładne wyjaśnienie zagadnień znaleźć można na stronie internetowej stopttipceta.pl.

#WielkaDemonstracja w Warszawie - co i gdzie będzie się działo?

Demonstracja rozpocznie się w sobotę 15.10. o godz. 13.00. Będzie to przemarsz spod Ministerstwa Rolnictwa do siedziby PiS na ulicy Nowogrodzkiej. W trakcie demonstracji odbywać się będą wystąpienia liderów organizacji rolniczych oraz przedstawicieli partii politycznych. Zakończenie przewidziane jest po około 3 godzinach.

Organizatorami #WielkiejDemonstracji jest Komitet, w skład którego wchodzą: Akcja Demokracja, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych oraz Strefa Zieleni.

"Sytuacja wokół TTIP i CETA zmienia się niemal codziennie. Jedno jest już jednak jasne. PiS wbrew wcześniejszym deklaracjom, że będzie bronić polskiego rolnictwa i żywności, ogłosiło pełne poparcie dla przyjęcia CETA. Zrobiliśmy wspólnie co w naszej mocy, by przekonać posłanki i posłów, że konieczna jest debata. Jednak dyskusja nad CETA spadła z porządku obrad Sejmu i rząd sam zadecydował, że ją podpisze. Mamy tego dość!" – piszą organizatorzy protestu.

Na Facebooku powstało już wydarzenie, w którym udział deklaruje już blisko 7300 osób. Kolejne 23 tysiące obserwują akcję a informację o niej udostępniono już ponad 62 tysiące razy.

Więcej informacji o proteście pojawi się wkrótce.

Więcej: