Sanepid ma wyniki badań wody Żywiec Zdrój z Mirosławca

Wyniki badań próbek wody Żywiec Zdrój z rozlewni w Mirosławcu są prawidłowe - poinformowała w poniedziałek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie. Sanepid nie ma zastrzeżeń do jakości zdrowotnej wody z Mirosławca.

Wyniki przeprowadzonych badań kontrpróbek partii wody pobranych 22 września na etapie produkcji oraz z produkcji bieżącej są prawidłowe w zakresie zbadanych parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych - podała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie.

"

- Wyniki są prawidłowe. Nie mamy zastrzeżeń do jakości zdrowotnej tej wody pod kątem zbadanych parametrów - powiedziała Krystyna Szołomicka z Sanepidu w Szczecinie. "

Jak dodała, badania były ukierunkowane na związki chemiczne, które są stosowane w zakładzie w Mirosławcu szczególnie do dezynfekcji linii produkcyjnej.

Przedmiotem postępowania wyjaśniającego były dwie partie wody z sierpnia i kwietnia oraz próby z bieżącej produkcji, z tej samej linii, na której były wyprodukowane tamte dwie partie wody.

W środę wieczorem do bolesławieckiego szpitala trafił 31-letni mężczyzna z poparzonym przełykiem. Z ustaleń policji wynikało, że wypił oryginalnie zapakowaną gazowaną wodę z etykietą Żywioł Żywiec Zdrój.

Firma Żywiec, która także sprawdzała, co mogło spowodować takie zdarzenie, podała, że w tej butelce wody zostały stwierdzone trzy obce substancje, w tym alkohol etylowy.

Radio ZET/PAP/AK