Robot przyszłości z Politechniki Wrocławskiej. Zobacz, co potrafi!

Zna ponad 20 języków, potrafi wyrażać emocje i rozpoznaje twarze. Oto robot społeczny Flash Mk II zbudowany na Politechnice Wrocławskiej.

To już drugie tego typu urządzenie. Pierwszy prototyp robota Flash wrocławianie mogli zobaczyć dwa lata temu, gdy poruszał się po Dworcu Głównym PKP. Naukowcy badali wtedy m.in. reakcje i zachowania ludzi w kontakcie z robotem, który potrafi wyrażać emocje i gestykulować. 

Nowy robot, choć przypomina swojego poprzednika, to jest całkowicie nową konstrukcją. Potrafi nie tylko gestykulować i wyrażać emocje, ale także mówić i rozpoznawać mowę w ponad 20 językach. Jego system wizyjny, zbudowany z kamery HD oraz sensora Kinect, potrafi rozpoznać człowieka, gesty, twarz w 3D i przedmioty trzymane w dłoniach. 

To jednak nie wszystko, bowiem już od momentu budowy prototypu rozwijane były także tzw. funkcje wysokopoziomowe. Dziś robot potrafi np. sprawdzić prognozę pogody, kalendarz użytkownika w telefonie i elektroniczną skrzynkę pocztową, czy wysłać maila. Sprawdza również aktualności i odtwarza muzykę z zaprogramowanych stacji radiowych. Można go też poprosić, żeby nas rano obudził i robi to bardzo skutecznie. Nie tylko wydaje masę hałasu, ale też czeka, aż do niego podejdziemy i wykonamy odpowiedni gest.

Flasha skonstruował zespół naukowców Politechniki Wrocławskiej: dr inż. Jan Kędzierski z Katedry Cybernetyki i Robotyki, Paweł Kaczmarek i Michał Dziergwa. Współpracowali z wrocławskim biurem projektowym Cad-Mech.

Radio ZET/AKL

Więcej: