Pokazano szkielet nosorożca sprzed ponad 100 tys. lat

Niemal kompletny szkielet nosorożca sprzed ponad 100 tys. lat zaprezentowano na Uniwersytecie Wrocławskim. Według naukowców to pierwszy w Polsce tak kompletny szkielet wymarłego rodzaju Stephanorhinus.

Kości odkryto przypadkowo w maju 2016 r., w trakcie budowy drogi krajowej S3 pod Gorzowem Wielkopolskim. Na znalezisko składa się ponad 100 kości prehistorycznego nosorożca wraz z czaszką i 24 zębami. Szczątki spoczywały w osadach jeziornych pochodzących sprzed około 132-115 tys. lat. Były to czasy, gdy klimat obecnych terenów Polski był cieplejszy niż dziś.

- To nosorożec z okresu interglacjału eemskiego. To nie jest ten włochaty nosorożec, którego znalezisk jest więcej na terenie Polski, niż tych z okresów cieplejszych - powiedział dr Bogusław Przybylski z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Naukowcom nie udało się na razie określić płci znalezionego nosorożca. Podano, że był w wieku dojrzałym, ale nie starym. Zwierzę nie padło łupem myśliwych; najprawdopodobniej utonęło w jeziorze.

Naukowcy planują zrekonstruować całość szkieletu. Większość kości długich podobnie jak zęby, zachowały się w bardzo dobrym stanie. W gorszym stanie jest czaszka. - Do całości szkieletu brakuje właściwie jednej kończyny - powiedział Adam Kotowski z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego chcą zrobić odlewy brakujących kości i zrekonstruować szkielet nosorożca w całości. Mógłby być on pokazywany w muzeach we Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim.

Radio ZET/PAP/ucha

Więcej: