Nauczyciele wyjdą na ulicę. 10 października wielki protest [HARMONOGRAM]

W najbliższy poniedziałek 10 października odbędzie się wielki protest nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział pikiety przeciwko reformie oświaty przeprowadzanej przez minister Annę Zalewską. Zorganizowane będą w 16 miastach wojewódzkich. Według prezesa ZNP Sławomira Broniarza weźmie w nim udział ok. 25 tys. nauczycieli, a także rodzice, samorządowcy i uczniowie.

Podczas konferencji prasowej Broniarz wymienił postulaty ZNP - wycofania się z planowanej reformy oraz z "projektowanej prywatyzacji polskiego szkolnictwa", zwiększenia nakładów na edukację, nieprzerzucania kosztów zmian na samorządy terytorialne oraz zwiększenia pensji nauczycieli co najmniej o 10 proc.

- Przypomnę, że ostatnio pensje nauczycieli wzrosły 5 lat temu - dodał. Rządową propozycję waloryzacji wynagrodzeń nazwał "jałmużną" której - jak zapowiedział - wielu nauczycieli nie przyjmie. Podkreślił, że polityka edukacyjna "nie może być domeną jednej partii politycznej".

Protest w 16 miastach wojewódzkich

- Chcemy zwrócić uwagę stronie parlamentarnej na to, że nie można tak wprowadzać i "dogniatać kolanem" ustaw.(…...) To jest coś, co dotyczyć będzie prawie 5 mln uczniów, ponad 600 tys. nauczycieli, ponad 100 tys. pracowników administracji i obsługi, którzy, nie czarujmy się, padną pierwsi ofiarą tych zmian” -  powiedział we wtorek w Lublinie na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz, który spotkał się z nauczycielami i związkowcami.

Broniarz poinformował, że protest będzie organizowany w 16 miastach wojewódzkich, mniej więcej w tym samym czasie, ok. godz. 14-14.30. Dodał, że do protestu dołączy też Koalicja „"NIE dla chaosu w szkole”", którą tworzą różne organizacje, instytucje, ruchy społeczne, rodzice i nauczyciele. Zainteresowanie wyraża też wielu rodziców.

- „W szkole mamy do czynienia z kimś, kto jest dla rodzica skarbem największym – z dzieckiem. Eksperymentowanie na tym dziecku, wprowadzanie totalnego chaosu, podyktowanego tylko i wyłącznie realizacją politycznych deklaracji, bez odnoszenia się do warunków, w jakich dziecko funkcjonuje, sytuacji szkoły, nauczyciela, wychowawcy, to jest nieporozumienie” –- zaznaczył Broniarz.

Według ZNP wprowadzana reforma ustroju szkolnego niesie więcej zagrożeń niż szans dla dobrej edukacji, spowoduje tylko chaos organizacyjny i informacyjny oraz zwolnienia wśród nauczycieli, dyrektorów i pracowników szkolnej administracji i obsługi, przede wszystkim z gimnazjów, które mają być zlikwidowane.

Broniarz zaznaczył, że gimnazja, które stały się „głównym winowajcą” w działaniach ministerstwa, „bronią się wynikami”, są wysoko oceniane w różnych badaniach. Dodał też, że ZNP nie wierzy zapewnieniom ministra edukacji, że nikt pracy nie straci. - Konsekwencje tych nietrafionych decyzji poniesie nie minister - a szkoda - ale samorządy, nauczyciele, rodzice” –- dodał prezes ZNP.
Broniarz pokreślił też, że wprowadzenie reformy będzie bardzo kosztowne, a koszty te w głównej mierze poniosą samorządy.

Minister Zalewska krytykuje protest

- Pan prezes Sławomir Broniarz jest politykiem - powiedziała szefowa MEN Anna Zalewska. Według niej, zapowiadany poniedziałkowy protest Związku Nauczycielstwa Polskiego to akcja „zaplanowana  wspólnie z KOD”.
„- Nie wiem, czy wszyscy członkowie ZNP wyrazili zgodę na zapisanie do KOD - –dodała na piątkowej konferencji prasowej.

Likwidacja gimnazjów, 8-letnie podstawówki

W połowie września minister edukacji skierowała do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych dwa projekty: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa. MEN chce w miejsce obecnie istniejących szkół wprowadzić: 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe oraz od stopniowo wygaszać gimnazja. Zmiany te miałyby rozpocząć się we wrześniu przyszłego roku.

Harmonogram protestów zaplanowanych na 10 października:

WROCŁAW: godz. 14.00-16.00
 Dolnośląski Urząd Wojewódzki, pl. Powstańców Warszawy 1
 
 BYDGOSZCZ: godz. 14.00-15.00
 Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3
 
 LUBLIN: godz. 13.30-15.30
 Urząd Wojewódzki, ul. Spokojna 4
 
 GORZÓW WIELKOPOLSKI: godz. 14.30-15.30
 Lubuski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8
 
 ŁÓDŹ: godz. 13.30 - 15.30
 Łódzki Urząd Wojewódzki, ul. Piotrkowka 104
 
 KRAKÓW: godz. 15.00-16.30
 Małopolski Urząd Wojewódzki, ul. Basztowa 22
 
 WARSZAWA: godz. 14.00 - 15.30
 Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Plac Bankowy 3/5
 
 OPOLE: godz. 12.00-14.00
 Opolski Urząd Wojewódzki, ul. Piastowska 14
 
 RZESZÓW: godz. 14.00-16.00
 Podkarpacki Urząd Wojewódzki, ul. Grunwaldzka 15
 
 BIAŁYSTOK: godz. 14.00 - 15.00
 Podlaski Urząd Wojewódzki, ul. Adama Mickiewicza 3
 
 GDAŃSK: godz. 13.30 - 14.30
 Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Okopowa 21/27
 
 KATOWICE: godz. 14.00 - 15.00
 Śląski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 25
 
 KIELCE: godz. 14.30 - 15.30
 Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, al. IX Wieków Kielc 3
 
 OLSZTYN: godz. 14.00 - 16.00
 Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Al. Piłsudskiego 7/9
 
 POZNAŃ: godz. 14.30 - 15.30
 Wielkopolski Urząd Wojewódzki, al. Niepodległości 16/18
 
 SZCZECIN: godz. 13.30 - 15.00
 Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki, ul. Wały Chrobrego 4
 
 KOSZALIN: godz. 13.30 - 15.00
 Delegatura Urzędu Wojewódzkiego, ul. Andersa 34

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: