Ukraincy zatrudnieni bez umowy na cenzurowanym

Straż Graniczna, ZUS i Państwowa Inspekcja Pracy wypowiadają wojnę zatrudnianiu Ukraińców na czarno.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Państwowa Inspekcja Pracy i Straż Graniczna chcą wspólne zmniejszać szarą strefę na polskim rynku pracy, z której korzystają w dużym stopniu nasi wschodni sąsiedzi. 17 stycznia przedstawiciele tych instytucji spotkają się, żeby uzgodnić konkretne działania w tym zakresie.

W zeszłym roku obywatelom Ukrainy wydano ponad milion zezwoleń na pracę, a w ZUS zarejestrowano ich ponad 172 tysiące. Reszta pracuje na tzw. śmieciówkach lub zupełnie na czarno.

- ZUS podejmuje współpracę z Państwową Inspekcją Pracy i Strażą Graniczną, chcemy skoordynować nasze działania i dowiedzieć się, ile osób wypada z systemu ubezpieczeń społecznych - powiedział rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zastrzega, że planowane działania nie są wymierzone w Ukraińców. Wszystkim służbom zależy, żeby jak najwięcej obywateli Ukrainy pracowało u nas legalnie i było ubezpieczonych. Aktualnie Ukraińcy stanowią na razie jeden procent wszystkich ubezpieczonych w ZUS-ie.

RadioZET.pl/DG

Więcej: