Minister Ziobro bez mandatu poselskiego? "Wniosek jest nieuprawniony"

Posłowie PO i Nowoczesnej złożyli do marszałka Sejmu wniosek o wygaszenie mandatu szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Wniosek jest nieuprawniony - odpowiada MS.

Według posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, Ziobro miałby stracić mandat na podstawie zakazu łączenia funkcji posła i prokuratora. Jest on zawarty w artykule 103 Konstytucji. Zdaniem posłanki dotyczy także Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry.

"

- Niełączenie pewnych stanowisk jest jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa. Niełączenie funkcji prokuratora z funkcja posła ma na celu ograniczenie możliwości upolitycznienia prokuratury - mówi Gasiuk-Pihowicz. "

Rzecznik ministra sprawiedliwości Sebastian Kaleta ocenił, że zarówno żądanie, by Ziobro zrezygnował z funkcji prokuratora generalnego, jak i wniosek o wygaszenie jego mandatu poselskiego są bezzasadne.
- Prokurator generalny ma inne umiejscowienie instytucjonalne w polskim porządku prawnym niż prokuratorzy liniowi. Informacje te podawaliśmy już kilka miesięcy temu - podkreślił Kaleta.

Radio ZET/L/AK/ucha

Więcej: