Ziobro o dzikiej reprywatyzacji. Co z kamienicą męża Gronkiewicz-Waltz?

Prowadzonych jest kolejnych kilkadziesiąt śledztw ws. dzikiej reprywatyzacji w stolicy - poinformował minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Konkretnie chodzi o 28 śledztw.Ziobro zaprezentował  "mapę dzikiej prywatyzacji". Sprawa dotyczy 33 adresów, a wśród nich kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 zwróconej mężowi Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Analiza, która została przeprowadzona w prokuraturze warszawskiej, doprowadziła do podjęcia decyzji o prowadzeniu kilkudziesięciu kolejnych śledztw - powiedział w środę Ziobro na konferencji prasowej.

Dodał, że przeanalizowano wszelkie sprawy wyłudzeń nieruchomości, w tym wielu dziesiątek kamienic w stolicy, które to sprawy w ostatnich latach "zamieciono pod dywan". - Śledztwa mają na celu przywrócić wiarę w sprawiedliwość - powiedział. Wspomniał o ludziach, którzy byli wyrzucani na bruk z kamienic, często przez ludzi, którzy weszli w ich posiadanie - "do czego "tak naprawdę żadnego prawa  posiadać nie powinni.

We wrześniu na polecenie Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

- Rząd pracuje nad sprawą reprywatyzacji - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Propozycja dotycząca tej kwestii powstała w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformował.
We wrześniu swój projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej złożyła Platforma Obywatelska. Projekt zakłada zakończenie handlu roszczeniami. O odszkodowania będą mogli domagać się tylko prawowici właściciele lub ich spadkobiercy.

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: