Zmiana czasu 2016 z letniego na zimowy już w ten weekend [O KTÓREJ?]

Zmiana czasu 2016 na zimowy z letniego już w ten weekend. Sprawdź, kiedy i w którą stronę przestawić zegarek.

Zbliża się zmiana czasu na zimowy. Kiedy i w którą stronę przestawia się wskazówkę zegarka? Choć co roku dwukrotnie musimy dostroić swoje czasomierze, to i tak większość z nas najczęściej nie pamięta, kiedy właściwie jest zmiana czasu. Na zimowy czas zegarki przestawiamy już w październiku.

Kiedy w 2016 jest zmiana czasu na zimowy?

Corocznie czas zmieniamy dwa razy: z zimowego na letni w marcu i z letniego na zimowy jesienią. Powrót do tzw. czasu astronomicznego, czyli zimowego, następuje w ostatni weekend października – z soboty na niedzielę, nie jest zatem tak bardzo odczuwalny. W 2016 zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października o godzinie 3.00. Jest to ta „bardziej lubiana” zmiana, bo dzięki niej możemy spać o godzinę dłużej. Później wstaje Słońce, więc aby oszczędzić prąd po prostu lepiej jeszcze pospać. Taki właśnie był zamysł wprowadzenia czasu letniego i zimowego – oszczędność energii. Czy to się współcześnie opłaca? Dyskusja toczy się od dawna. Faktem jest jednak, że czas zmieniać musimy nadal a w Polsce regulowane to jest specjalnym rozporządzeniem.

Jak zmienić czas na zimowy - w którą stronę wskazówka?

Tradycyjnie często nie radzimy sobie ze zmianą czasu lub po prostu często o niej zapominamy. Choć wiele naszych urządzeń samo dostosowuje godzinę, to jednak nadal wiele z nich trzeba przestawiać ręcznie. Przy zmianie czasu na zimowy wskazówkę należy cofnąć – czyli z godziny 3.00 przestawić ją na 2.00.

Czas zimowy 2016 – do kiedy obowiązuje?

Kolejna zmiana czasu –  na letni - w 2017 roku przewidziana jest 25 marca – podobnie z soboty na niedzielę. Tym razem zmieniać będziemy zegarki z 2.00 na 3.00 rano. Czyli pośpimy godzinę krócej. Do tego czasu obowiązywać będzie czas zimowy.

Więcej: