Allardyce: Potrzebuję czasu, by przemyśleć zaistniałą sytuację

Sam Allardyce zwolniony z posady trenera piłkarskiej reprezentacji Anglii zapowiedział w środę, że już wkrótce wyjedzie za granicę, aby przemyśleć zaistniałą sytuację. Jego obowiązki przejął Gareth Southgate.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Decyzja krajowej federacji piłkarskiej (FA) ma związek z aferą z udziałem szkoleniowca, który chciał przyjąć łapówkę za pomoc w obejściu przepisów.

- Rozstanie z pracodawcami miało charakter umowy za porozumieniem stron. Teraz pojadę gdzieś za granicę. Musze mieć trochę wolnego czasu, aby przemyśleć sytuację, w jakiej się znalazłem - powiedział Allardyce.

Opiekujący się dotychczas drużyną U21 Gareth Southgate przejął do końca roku obowiązki zwolnionego trenera. W nowej roli zadebiutuje na Wembley 8 października w meczu z Maltą. Trzy dni później jego podopieczni zagrają na wyjeździe ze Słowenią.

61-letni Allardyce pożegnał się z pracą zaledwie po jednym meczu reprezentacji Anglii. W eliminacjach do mistrzostw świata 2018 "Trzy lwy" wygrały na wyjeździe ze Słowację 1:0.

Padł ofiarą prowokacji dziennikarzy "The Daily Telegraph", którzy w sierpniu spotkali się z nim, podając się za przedstawicieli azjatyckiej spółki Far East. Z jego pomocą, za którą miał otrzymać 400 tysięcy funtów, mieli ominąć przepisy dotyczące transferów zawodników.

W 2008 roku w Anglii zakazano podmiotom innym niż kluby posiadania choćby częściowych praw do piłkarzy. Wcześniej tak zwane third-party ownership umożliwiało zewnętrznym spółkom czerpanie korzyści z transferów piłkarzy, a także wpływanie na ich losy.

Były prezydent UEFA Michel Platini nazwał tę praktykę formą niewolnictwa, a FIFA w maju ubiegłego roku również jej zakazała. To właśnie ominięcie tych ograniczeń miał umożliwić Allardyce. Były już selekcjoner stwierdził, że to nie będzie problemem i że zna agentów, którzy cały czas uprawiają ten proceder.

Allardyce selekcjonerem reprezentacji Anglii został w lipcu. Na stanowisku zastąpił Roya Hodgsona, który podał się do dymisji po porażce w 1/8 finału Euro 2016 z Islandią 1:2.

Radio ZET/PAP/KS

Więcej: