Anita Włodarczyk bez tytułu najlepszej lekkoatletki Europy

Mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwo Europy i dwa rekordy świata ustanowione w jednym sezonie to zbyt mało, by Anita Włodarczyk została najlepszą lekkoatletką Starego Kontynentu w 2016 roku. W plebiscycie zorganizowanym przez European Athletics triumfowała Ruth Beitia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W minionym sezonie Hiszpanka sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy, a także zdobyła srebrny krążek halowych mistrzostw świata w skoku wzwyż. Jej dorobek robi wrażenie, ale swoje sukcesy w dużej mierze zawdzięcza słabości rywalek - do triumfu w Rio de Janeiro wystarczył rezultat 1,97 m. Konkurs należał do najgorszych w historii.

Włodarczyk zdominowała rywalizację rzutu młotem. Na igrzyskach pobiła własny rekord świata (82,29 m), a kolejną zawodniczkę - Chinke Wenx Zhang - wyprzedziła o blisko 6,5 metra! Swój wynik poprawiła dwa tygodnie później - podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Narodowym w Warszawie zbliżyła się do granicy 83 metrów (82,98 m). W żadnej innej konkurencji lekkoatletycznej przewaga jednej zawodniczki nie jest tak ogromna nad resztą stawki. Mimo to Polka - zdaniem biorących udział w plebiscycie kibiców, przedstawicieli mediów, członków i ekspertów Europejskiej Federacji - nie zapracowała na tytuł najlepszej lekkoatletki Europy.

- Nie ma drugiej lekkoatletki, która osiągnęłaby w tym sezonie tyle, co ja. Nawet wśród mężczyzn trudno wskazać takiego zawodnika. Szkoda, jest mi smuto, ale trzeba się z tym pogodzić i żyć dalej – powiedziała rozgoryczona Włodarczyk.

W gronie nominowanych była także grecka mistrzyni olimpijska w skoku o tyczce, Ekaterina Stefanidi.

Wśród panów nie było żadnego zaskoczenia - triumfował dwukrotny mistrz olimpijski z Rio de Janeiro (5000 i 10000 m), Mo Farah. Brytyjczyk wyprzedził w głosowaniu niemieckiego oszczepnika Thomasa Roehlera i włoskiego skoczka wzwyż Gianmarco Tamberiego.

Gala European Atheltics odbyła się w portugalskim Funchal.

Radio ZET/TVP Sport/KS

Więcej: