Zaskakująca decyzja FIFA. Oddział do zwalczania rasizmu rozwiązany

FIFA rozwiązała komórkę zwalczającą rasizm w futbolu (FIFA Taskforce Against Racism and Discrimination). Jej zdaniem, spełniła ona już swoje zadanie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Broniąc swojej decyzji FIFA zastrzegła, iż nadal będzie prowadziła politykę "zero tolerancji" dla wszelkich przejawów dyskryminacji. Dodała, że celem oddziału było wypracowanie strategii walki z rasizmem, a to zostało już zrealizowane - wprowadzono m.in. dodatkowych obserwatorów, a na kluby, działaczy i kibiców są nakładane wysokie kary finansowe za łamanie tych zasad. Mimo to środowisko piłkarskie oraz organizacje antyrasistowskie nie pozostawiły na FIFA suchej nitki.

Oświadczenia w tej sprawie wydali m.in. były wiceprezydent oraz kandydat na szefa FIFA Ali Bin al.-Hussein oraz grupa Kick It Out. - Wyobrażenie, które przedstawia obecne kierownictwo FIFA, jakoby rekomendacje oddziału zostały wprowadzone w życie, jest karygodne - napisał działacz.

- To wydarza się w czasie, w którym dostajemy wyraźne dowody na rozwój dyskryminacji, uprzedzeń i nienawiści w rozwiniętych społeczeństwach. Przypomniano także, iż za dwa lata w Rosji, a więc w kraju "notorycznie łamiącym prawa mniejszości i słynącym z rasizmu", odbędzie się największa piłkarska impreza na świecie.

Podobną opinię wyrazili także m.in. szef organizacji Hope not Hate Nick Lowles oraz była członkini FIFA Taskforce Against Racism and Discrimination Osasu Obayiuwana.

Komórka zwalczająca rasizm powstała w 2013 roku z inicjatywy byłego prezydenta FIFA Seppa Blattera. Do 2015 roku kierował nią zamieszany w aferę korupcyjną Jeffrey Webb.

Radio ZET/BBC/KS

Więcej: