Minister sportu: Igrzyska to był piękny czas dla Polski

- Igrzyska w Rio de Janeiro to był piękny czas dla Polski - powiedział minister sportu Witold Bańka w Centrum Olimpijskim w Warszawie, gdzie rozpoczęła się Gala Olimpijska. - To nasi bohaterowie. Te 11 medali to ich zasługa - dodał.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Oni z dumą reprezentowali nasz kraj, jednocząc nas wszystkich przed telewizorami, na trybunach. Wszyscy mieliśmy biało-czerwone serca i mocno kibicowaliśmy. To jest piękno i esencja sportu - to dziedzina życia, która potrafi być katalizatorem wspaniałych, pozytywnych emocji - podkreślił Bańka.

Minister sportu zwrócił też uwagę na pracę, jaką bohaterowie wieczoru musieli włożyć zanim osiągnęli sukces.

- Wcześniej mówił o tym pan prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia odznaczeń państwowych. My znamy te sukcesy od strony radości, euforii, gdy biało-czerwona flaga powiewa. Ale to jest długa droga, poświęcenie, ból, pot, łzy. W życiu każdego sportowca pojawiają się momenty zwątpienia, kiedy zastanawia się, czy warto. Każdy z naszych medalistów przez to przechodził. Tak naprawdę miarą wartości sportowca jest to, jak podnosi się z kolan, jak radzi sobie z porażką - powiedział.

Kilkanaście minut przed wystąpieniem ministra medaliści, w obecności m.in. pary prezydenckiej, odsłonili w muzeum sportu tabliczki upamiętniające ich sukcesy w Brazylii.

Biało-czerwoni przywieźli z Rio dwa złote, trzy srebrne i sześć brązowych krążków.

- Oceniając "na zimno", to jest sukces. Mamy więcej medali niż na trzech poprzednich igrzyskach. Niewiele więcej, ale za to łatwiej będzie tę liczbę przekroczyć za cztery lata w Tokio - powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Radio ZET/PAP/AN

Więcej: