Jakub Błaszczykowski laureatem Orderu Uśmiechu

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu postanowiła uhonorować m.in. reprezentanta Polski Jakuba Błaszczykowskiego. - Dzieci piszą o nim m.in. "nasz Kuba, na którego zawsze możemy liczyć, nie tylko finansowo..." - napisano w uzasadnieniu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Były kapitan Biało-czerwonych znany jest ze swojej działalności charytatywnej. Pomaga przede wszystkim dzieciom, m.in. przed dwoma laty przekazał ćwierć miliona złotych na leczenie chorego na nowotwór 11-letniego Dominika. Ponadto wielokrotnie brał udział w aukcjach mających na celu zbiórkę pieniędzy na leczenie. Wraz z Małgorzatą Domagalik prowadzi fundację "Ludzki Gest", której głównym celem jest "kształtowanie pożądanych postaw wśród dzieci i młodzieży, poprzez wspieranie ich rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem kultury fizycznej".

- Wybitny polski piłkarz, darczyńca akcji charytatywnych, założyciel fundacji charytatywnej, aktywnie uczestniczący w życiu dzieci chorych i opuszczonych, dzieci piszą o nim m.in. "nasz Kuba, na którego zawsze możemy liczyć, nie tylko finansowo..." - czytamy w uzasadnieniu.

Wniosek o uhonorowanie Błaszczykowskiego złożyli pacjenci kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, wychowankowie Domu im. Janusza Korczaka w Kłobucku, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Krzepicach, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu, Domu Dziecka w Krasnym Polu, Placówki Interwencyjnej w Głubczycach i inni.

Wśród innych laureatów znaleźli się: poetka Alicja Barton, aranżer i kompozytor Piotr Burcan, lekarz pediatra prof. Danuta Chlebna-Sokół, harcerze - państwo Barbara i Ryszard Kucharscy, działacz społeczny Kazimierz Pleśniak oraz pochodząca z Pakistanu 19-letnia Malala Yousafzai "działaczka na rzecz praw małoletnich dziewczynek do edukacji i rozwoju, (...) laureatka Pokojowej Nagrody Nobla".

Wcześniej Orderem Uśmiechu uhonorowano innych sportowców: Otylię Jędrzejczak i Mariana Woronina.

Radio ZET/Order Uśmiechu/KS

Więcej: