Polacy mistrzami Europy w kolarskim sprincie drużynowym

Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński, Mateusz Rudyk oraz startujący w eliminacjach Mateusz Lipa zostali na torze kolarskim w podparyskim Saint-Quentin-en-Yvelines mistrzami Europy w sprincie drużynowym. Srebro zdobyły kobiety w wyścigu na 4 km na dochodzenie.

To pierwszy złoty medal Polaków w tej olimpijskiej konkurencji, od kiedy mistrzostwa Europy są rozgrywane w formule elity. Przed rokiem w szwajcarskim Grenchen podopieczni Andrzeja Tołomanowa, startujący w innym składzie (Grzegorz Drejgier, Rafał Sarnecki, Krzysztof Maksel), wywalczyli srebro.

W czwartek biało-czerwoni rozkręcali się z każdym startem. W eliminacjach Bielecki, Lipa i Rudyk uzyskali czwarty wynik (43,751), a w pierwszej rundzie, od której Lipę zastąpił Kuczyński, osiągnęli drugi rezultat (43,358). W decydującym wyścigu Polacy już po pierwszej zmianie mieli przewagę 0,2 sekundy nad Brytyjczykami i swobodnie z nimi wygrali, osiągając wynik 43,211.

Wcześniej na drugim stopniu podium stanęły Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Nikol Płosaj, Daria Pikulik oraz startująca w środę w eliminacjach Łucja Pietrzak (w czwartek zastąpiła ją Pawłowska). Polki wystąpiły w czwartek dwukrotnie. W pierwszej rundzie pobiły rekord kraju wynikiem 4.26,119, pokonując ekipę brytyjską. W finale pojechały nieco wolniej, osiągając czas 4.27,845. Bezkonkurencyjne były Włoszki.

fot. PAP/EPA/JEREMY LEMPIN

Po wieloletniej przerwie na dużej imprezie wystartowała też męska drużyna na 4 km na dochodzenie. W ciągu dwóch dni Adrian Tekliński, Dawid Czubak, Szymon Sajnok i Daniel Staniszewski dwukrotnie poprawiali rekord kraju i ostatecznie wynikiem 4.03,333 zajęli ósme miejsce.

– To był fantastyczny dzień - dwa medale, dwa rekordy Polski kobiet i mężczyzn na 4 km. Zwycięska drużyna sprinterów to była mieszanka doświadczenia (Kuczyński, Bielecki) z młodością (Rudyk, Lipa). Cieszą nas ich wyniki tym bardziej, że mamy całą plejadę uzdolnionej młodzieży, która depcze im po piętach. Mamy też w końcu drużynę średniodystansowców z prawdziwego zdarzenia. Tutaj poprawili oni poprzedni rekord Polski z 2009 roku w sumie o ponad cztery sekundy - powiedział PAP dyrektor sportowy PZKol. Andrzej Piątek.

Łącznie Polacy zdobyli pod Paryżem trzy medale. W środę srebro w wyścigu scratch wywalczył Adrian Tekliński. Mistrzostwa zakończą się w niedzielę.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: