Joachim Loew nie chce większej liczby drużyn w piłkarskim mundialu

Trener mistrzów świata Joachim Loew jest przeciwny powiększeniu z 32 do 40 liczby drużyn uczestniczących w mundialu. - Fizyczna i mentalna granica wytrzymałości piłkarzy już została osiągnięta - przyznał szkoleniowiec reprezentacji Niemiec.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W wywiadzie dla "Welt am Sonntag" 56-letni Loew zaznaczył, że rozumie ambicje mniejszych krajów, które wskutek rozszerzenia formuły MŚ chciałyby się dostać do elity, ale zwrócił uwagę, że spowoduje to obniżenie poziomu sportowego.

- Poza tym do wielkiego futbolu można się przecież przebijać stopniowo - dodał.

Jak podkreślił, równie ważne jak poziom sportowy jest zdrowie zawodników.

- Fizyczna i mentalna granica wytrzymałości piłkarzy została już osiągnięta. Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę, że zwiększenie obciążeń w dłuższej perspektywie odbije się na ich zdrowiu i poziomie, jaki będą mogli prezentować na boisku - zauważył.

Temat rozszerzenia mundialu do 40 zespołów co jakiś czas pojawia się w wypowiedziach prominentnych działaczy FIFA. Według kierującego światową federacją od lutego Szwajcara Gianniego Infantino byłoby to możliwe od 2026 roku. Ta kwestia ma być poruszona podczas planowanego na 13-14 października posiedzenia Rady FIFA, organu, który wskutek niedawnej reformy zastąpił Komitet Wykonawczy.

Radio ZET/PAP/AN

Więcej: