Monica Puig i Wayde Van Niekerk z nagrodami za występ w Rio de Janeiro

Mistrzyni olimpijska w tenisie Portorykanka Monica Puig i Wayde Van Niekerk z RPA, który wynikiem 43,03 w finale w Rio de Janeiro ustanowił rekord globu w biegu na 400 m, zostali uznani najlepszymi sportowcami igrzysk przez Stowarzyszenie Narodowych Komitetów Olimpijskich.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Puig zdobyła pierwszy w historii Portoryko złoty medal igrzysk pokonując w finale singlistek Niemkę polskiego pochodzenia Angeliquę Kerber.

Rewelacyjny van Niekerk, którego trenerką jest 74-letnia Ans Botha, poprawił w Rio de Janeiro 17-letni rekord świata Michaela Johnsona (43,18). Stał się pierwszym sprinterem z RPA od igrzysk w Antwerpii w 1920 r., który zdobył dla tego afrykańskiego kraju złoto olimpijskie. Przed 96 laty z takiego sukcesu, także w biegu na 400 m, cieszył się Bevil Rudd.

24-letni zawodnik z RPA znalazł się ponadto w finałowej trójce zawodników nominowanych do tytułu najlepszego lekkoatlety roku IAAF. Ma jednak silną konkurencję: jamajskiego króla sprintu Usaina Bolta i bezapelacyjnego lidera na długich dystansach Brytyjczyka Mo Faraha.

Radio ZET/PAP/KS

Więcej: