Polska - Rumunia: Fatalny bilans Biało-czerwonych

W piątek 11 listopada reprezentacja Polski zmierzy się w Bukareszcie z Rumunią w czwartej kolejce eliminacji mistrzostw świata Rosja 2018. Będzie to już 36 spotkanie oby drużyny w historii, a ta jest bardzo korzystna dla rywali.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Na 35 meczów z reprezentacją Rumunii polscy piłkarze wygrali tylko... 5, w tym ten ostatni rozegrany 2 lutego 2013 roku. Wówczas obie drużyny wystąpiły w krajowych składach, bez największych gwiazd - Biało-czerwoni wygrali 4:1 po golach Szymona Pawłowskiego, Łukasza Teodorczyka (2) i Daniela Łukasika. Wszystkie bramki, także dla przeciwników autorstwa Gheorghe Grozava, padły w pierwszej połowie.

Ekipa znad Morza Czarnego jest jednym z ulubionych sparingpartnerów kadry Polski. Z 35 spotkań aż 32 odbyły się towarzysko. Jeden mecz rozegrano w Turnieju Izraela (1988), a dwa w eliminacjach mistrzostw Europy 1996 - na wyjeździe Biało-czerwoni pod wodzą Władysława Stachurskiego ulegli 2:1, a w rewanżu w Chorzowie, już za czasów Antoniego Piechniczka, padł remis 0:0.

W sumie Polacy wygrali z tym rywalem tylko 5 razy, zanotowali 16 remisów, a 14 razy schodzili z murawy pokonani. Mniej niekorzystnie wygląda bilans bramkowy i wynosi "tylko" 53-57.

Teraz faworytów należy upatrywać w podopiecznych Adama Nawałki. Robert Lewandowski i spółka zaliczyli udane Euro, w którym dotarli do ćwierćfinału, podczas gdy przeciwnicy nie wyszli nawet z grupy ustępując Francji, Szwajcarii i Albanii. W rankingu FIFA Biało-czerwoni plasują się na najwyższym w historii 15. miejscu, a Rumunii na 34. Ponadto zawodnicy, którzy podczas ostatniego zgrupowania zawiedli zaufanie selekcjonera, będą się starali za wszelką cenę odkupić swoje winy, co może wyjść na dobre całej drużynie.

Mecz Polska - Rumunia odbędzie się 11 listopada o godzinie 20:45 w Bukareszcie. Po trzech kolejkach Polska z 7 punktami zajmuje 2. miejsce, a Rumunia plasuje się za naszymi plecami z dorobkiem 5 "oczek".

Radio ZET/KS

Więcej: