Polskie siatkarki poznały rywalki w eliminacjach MŚ 2018

Siatkarki Serbii, Czech, Słowacji, Cypru i Islandii będą rywalkami reprezentacji Polski w przyszłorocznych kwalifikacjach do mistrzostw świata 2018, których gospodarzem będzie Japonia. Turniej eliminacyjny odbędzie się w Polsce w dniach 23-28 maja 2017 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W środę w Luksemburgu Europejska Federacja Siatkówki (CEV) dokonała losowania grup eliminacyjnych do mistrzostw świata kobiet i mężczyzn. Polacy, jako obrońcy tytułu, udział w najbliższym czempionacie mają zagwarantowany. Męski mundial rozegrany zostanie we Włoszech i Bułgarii.

Polki z kolei trafiły do grupy z jedną z najsilniejszych drużyn na świecie - Serbią, która na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zdobyła srebrny medal. Pozostali rywale to drużyny już niżej sklasyfikowane w rankingu.

Tylko zwycięzcy sześciu grup mają zapewniony awans do mistrzostw, z kolei sześć zespołów, które zajmą drugie lokaty, wystąpią w kolejnej rundzie eliminacyjnej w jednym turnieju (22-27 sierpnia 2017 r.). Z niego przepustkę do Japonii wywalczy tylko najlepsza ekipa.

Polskie siatkarki po raz ostatni wystąpiły na mistrzostwach świata w Japonii w 2010 roku; pod wodzą Jerzego Matlaka zajęły dziewiąte miejsce. Na kolejny mundial we Włoszech nie uzyskały już kwalifikacji.

Polki mają na koncie trzy medale mistrzostw świata, jeden srebrny (1952) i dwa brązowe (1956, 1962).

Podział na grupy:

Grupa A: Chorwacja (organizator turnieju), Rosja, Węgry, Grecja, Austria, Gruzja
Grupa B: Polska (organizator turnieju), Serbia, Czechy, Słowacja, Cypr, Islandia
Grupa C: Bułgaria (organizator turnieju), Turcja, Rumunia, Szwajcaria, Czarnogóra, Kosowo
Grupa D: Belgia (organizator turnieju), Włochy, Białoruś, Hiszpania, Łotwa, Bośnia i Hercegowina
Grupa E: Azerbejdżan (organizator turnieju), Holandia, Izrael, Ukraina, Dania, Norwegia
Grupa F: Portugalia (organizator turnieju), Niemcy, Francja, Finlandia, Słowenia, Estonia

Radio ZET/PAP/KS

Więcej: