Szef FIFA zadowolony, powtórki wideo w piłce nożnej coraz bliżej

Szef Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Gianni Infantino bardzo pozytywnie ocenił testy wideoweryfikacji, które zostały przeprowadzone w trakcie czwartkowego spotkania towarzyskiego Włochy - Francja (1:3).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

To było bardzo pozytywne doświadczenie i będziemy takie rozwiązanie dalej testować - zapowiedział Infatino.

W czwartek w dwóch sytuacjach skorzystano z powtórek wideo. - To była dla nas doskonała okazja, by przetestować nowe rozwiązania. W mojej ocenie system się sprawdził i było to znacznie ułatwienie - przyznał sędzia spotkania Holender Bjoern Kuipers.

Infantino podkreślił, że nowe rozwiązania mają na celu ułatwić ocenę spornych sytuacji, ale jednocześnie nie powinny mieć wpływu na grę. - Żyjemy w 2016 roku i nie możemy dopuścić do tego, że cały świat widzi ważne sceny na murawie, a jedynie arbiter tego nie może zobaczyć. Kochamy futbol i musimy go chronić - dodał szef FIFA.

Szwajcar zaznaczył także, że ważne jest zachowanie odpowiedniej proporcji. Nie może dojść do sytuacji, że co drugą akcję będzie się analizować na wideo.

- Chodzi wyłącznie o sprawy sporne i takie, które mogą zaważyć o wyniku meczu, czyli przy bramkach, trudnych sytuacjach w polu karnym, spalonym czy czerwonej kartce. Tylko wtedy powtórka wideo może okazać się pomocna i nie będzie utrudniać przebiegu rywalizacji - ocenił.

W czwartek w pierwszej połowie nowe procedury zostały przeprowadzone, gdy jeden z włoskich piłkarzy twierdził, że Layvin Kurzawa piłkę w polu karnym zatrzymał ręką.

- Widzieliśmy wówczas, że sędzia na parę sekund przerwał spotkanie. W tym czasie dwóch innych arbitrów, przebywających przy monitorach analizowało sytuację i zdecydowało, że nie powinno być jedenastki. To nie trwało długo i to jest najważniejsze - powiedział Infantino.

Prezydent międzynarodowej federacji nie wyklucza, że wideoweryfikacja zostanie wprowadzona na stałe za dwa lata w mistrzostwach świata w Rosji.

Radio ZET/PAP/AN

Więcej: