Robert Kubica wraca na tor: Od tego zależy końcówka sezonu

- Jeśli w przyszłym roku będę startował na wysokim poziomie, a mam nadzieję, że tak się stanie, to muszę się zacząć do tego przygotowywać - napisał Robert Kubica przed swoim powrotem na tor wyścigowy. W weekend były kierowca Formuły 1 wystartuje w piątej rundzie cyklu Renault Sport Trophy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Dla Kubicy będzie to debiut w tej serii i pierwszy wyścig na torze od marca. Kierowcy ścigać się będą na belgijskim torze Spa-Francorchamps. Polak świetnie zna specyfikę tego obiektu - jeździł tu już pięciokrotnie, w tym aż cztery razy w bolidzie Formuły 1.

Z roku na rok poprawił swoje osiągnięcia. Zadebiutował w 2007 roku w barwach BMW Sauber i zajął 15. miejsce. Później otarł się o najlepszą dziesiątkę (11.), aż w końcu do niej wskoczył (8.). Najlepszy wynik zanotował w swoim ostatnim sezonie w F1, jeżdżąc już dla Renault, kiedy stanął na podium (3. miejsce w 2010 roku). Teraz także zasiądzie za kierownicą francuskiego auta, ale w serii Renault Sport Trophy.

- W ten weekend skorzystam z zaproszenia Renault i wrócę na tor wyścigowy. Jeśli chodzi o samochody z drzwiami i z dachem, R.S.01 jest naprawdę dobrym autem. Fajnie się nim jeździ. Ma dużo lepsze osiągi, niż na przykład samochody GT3 i bliżej mu do DTM. Dużym plusem był też tor Spa, na którym będziemy się ścigać, ponieważ jest to tor kultowy. Jak w każdych mistrzostwach mamy do czynienia z samochodami specyficznymi, prowadzonymi przez wyspecjalizowanych kierowców i przyjeżdżając na jeden wyścig, bez normalnych testów i przygotowania, trudno cokolwiek oczekiwać - napisał 31-latek na Facebooku.

Choć, jak przyznał, nie ma szczególnego celu na ten jednorazowy start, chce po prostu sprawdzić się w nowych warunkach i ocenić, co będzie robił w najbliższej przyszłości.

- Uważam, że dużo skorzystam na tej możliwości startu, a na tym etapie roku jest dość ważne, aby sprawdzić, jakie będą moje odczucia. Od tego będzie też zależało, jak sobie ustawię końcówkę sezonu. Jeśli w przyszłym roku będę startował na wysokim poziomie, a mam nadzieję, że tak się stanie, to muszę się zacząć do tego przygotowywać - przyznał.

Zmagania Roberta Kubicy w Renault Sport Trophy będzie można obejrzeć w Eurosporcie 1. W sobotę w godzinach 15:50:17:05 Polaka czeka "Endurace" (70 minut + jedno okrążenie), a w niedzielę w godzinach 12:15-12:45 sprint (25 minut + jedno okrążenie).

Radio ZET/KS

Więcej: