Polak wygrał jeden z najtrudniejszych biegów świata. Pokonał 245 km

Prawie dobę zajęło Andrzejowi Radzikowskiemu (LKS Olymp Błonie) pokonanie trasy 34. edycji Spartathlonu. Liczącą 245,3 km trasę z Aten do Sparty pokonał w czasie 23 godzin jednej minuty i 13 sekund.

35-letni Radzikowski jest pierwszym Polakiem, który zwyciężył w tym prestiżowym biegu. W ubiegłym roku zajął 18. miejsce, a dwa lata temu był trzeci. W tegorocznej edycji wyprzedził o 34 minuty i jedną sekundę Włocha Marco Bonfiglio oraz o ponad godzinę i pięć minut Czecha Radka Brunnera.

W historii imprezy tylko 17 zawodnikom udało się pokonać trasę w czasie poniżej 24 godzin. Pierwszy Spartathlon wygrał w 1983 roku Grek Yiannis Kouros, który w następnej edycji ustanowił rekord zawodów - 20 godzin i 25 minut.

Wśród kobiet triumfowała w sobotę po raz drugi z rzędu Amerykanka Katalyn Nagy w czasie 25:22.26.

Spartathlon jest jednym z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie. Trasa została poprowadzona po skalistych terenach, a w nocy zawodnicy muszą wbiec na liczącą ponad 1,2 tys. m n.p.m. górę Partenio.

Bieg upamiętnia wyczyn legendarnego Filippidesa, który w 490 roku p.n.e. pobiegł do Sparty z prośbą o pomoc dla Aten, zagrożonych perskim najazdem.

Radio ZET/PAP/AFP/MW

Więcej: