US Open: Wawrinka pokonał w finale Djokovica

Rozstawiony z "trójką" Stan Wawrinka pokonał broniącego tytułu lidera rankingu tenisistów Serba Novaka Djokovica 6:7 (1-7), 6:4, 7:5, 6:3. Szwajcar po raz pierwszy w karierze zwyciężył w Nowym Jorku, a po raz trzeci triumfował w imprezie wielkoszlemowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Decydujący mecz obfitował w zwroty akcji i tenisiści nieraz pokazali swój kunszt. Zmagający się od kilku tygodni z kryzysem i kłopotami zdrowotnymi, o których nie chce zbytnio opowiadać Djokovic był jednak daleki od swojej najlepszej dyspozycji. Ból dokuczał mu także w finale.

Niedzielny pojedynek był 24. konfrontacją tych zawodników. Bilans jest znacznie korzystniejszy dla Serba, który ma na koncie 19 zwycięstw. Wawrinka jednak wygrał oba decydujące spotkania Wielkiego Szlema, w których się zmierzyli. Pierwszy miał miejsce w ubiegłorocznym French Open.

Droga do nowojorskiego finału obu tenisistów była zupełnie odmienna. Gracz z Belgradu rozegrał zaledwie trzy pełne spotkania - w tym w pierwszej rundzie z Jerzym Janowiczem. Oprócz tego w jednym pojedynku zwyciężył po walkowerze rywala, a dwóch z jego przeciwników skreczowało. Łącznie spędził na korcie niespełna dziewięć godzin, Szwajcar zaś dwa razy więcej.

31-letni Szwajcar wygrał dwa turnieje Wielkiego Szlema - Australian Open 2014 i French Open 2015. W niedzielę utrzymał więc serię triumfów w każdym z ostatnich trzech sezonów w tych prestiżowych imprezach. W Nowym Jorku nigdy wcześniej nie dotarł do decydującego meczu. Trzy lata temu i w ubiegłym roku zatrzymał się na półfinale.

Młodszy o dwa lata zawodnik z Bałkanów z siedmiu wcześniejszych imprez Wielkiego Szlema wygrał pięć. Ma w dorobku 12 tytułów w imprezach tej rangi. Na Flushing Meadows triumfował dwukrotnie - pięć lat temu i w poprzednim sezonie. W finale US Open wystąpił po raz siódmy.

Wynik finału gry pojedynczej mężczyzn:
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) - Novak Djokovic (Serbia, 1) 6:7 (1-7), 6:4, 7:5, 6:3.

Więcej: