Historyczny medal Polek w Olimpiadzie Szachowej

Polki po wygranej w ostatniej rundzie z Węgierkami 3,5:0,5 zdobyły w Baku srebrny medal 42. Olimpiady Szachowej, gromadząc 17 pkt. To pierwszy taki sukces kobiecej drużyny w tej imprezie. Polacy pokonali Hiszpanię 3:1 i z 16 pkt zajęli wysokie siódme miejsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wcześniej polskie szachistki dwukrotnie zdobyły brązowe medale - w 1980 roku w La Valetcie (Hanna Ereńska-Radzewska, Grażyna Szmacińska, Małgorzata Wiese, Agnieszka Brustman) i w 2002 w Bledzie (Iweta Radziewicz, Joanna Dworakowska, Monika Soćko, Beata Kądziołka).

W rywalizacji kobiet zwyciężyła reprezentacja Chin - 20 pkt, a trzecie miejsce zajęła Ukraina - 17.

W meczu Węgierkami partie wygrały Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Mariola Woźniak (obie KSz Polonia Wrocław), Klaudia Kulon (MKS MDK Trzcianka), a remis na pierwszej szachownicy uzyskała  Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice). W drużynie trenera Marka Matlaka grała także Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik).

W pojedynku z Hiszpanią swoje partie wygrali Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn) i Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław), który przypieczętował sukces po najdłużej trwającym pojedynku. Remisami zakończyły się pojedynki Jana-Krzysztofa Dudy (MKS MOS Wieliczka) i Dariusza Świercza Bartel (KSz Polonia Wrocław). W turnieju grał także Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów).

Najlepsza w rywalizacji open okazała się drużyna USA przed Ukrainą - po 20 pkt i Rosją - 18. Siódma lokata drużyny prowadzonej przez Bartosza Soćkę to wyrównanie najlepszego osiągnięcia w historii startów Polaków w powojennych olimpiadach.

W poprzedniej olimpiadzie w Tromsoe przed dwoma laty Polki zajęły siódme miejsce, a Polacy - 15.

Radio ZET/PAP/AN

Więcej: