Beata Szydło do paraolimpijczyków: Jesteście przykładem do naśladowania

- Jesteśmy dumni z polskich olimpijczyków, którzy przywieźli tak wiele medali. Ich rywalizacja była przykładem prawdziwego olimpizmu - powiedziała premier Beata Szydło podczas poniedziałkowego spotkania z medalistami igrzysk paraolimpijskich Rio 2016.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Polacy zdobyli w Rio de Janeiro 39 medali XV igrzysk paraolimpijskich: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W tej klasyfikacji zajęli 10. miejsce.

- Jesteśmy dumni z polskich paraolimpijczyków, którzy przywieźli tak wiele medali. Wygrywanie i osiąganie jak najlepszych wyników jest sensem rywalizacji sportowej. Trzeba przełamywać bariery i pokazywać, że jest się coraz lepszym. Medal, rekord, sukces - to jest wymierne osiągnięcie sportowe. Ale trzeba też mówić, że państwo przełamujecie również inne bariery, które dla wielu ludzi wydają się niemożliwe. Okazuje się, że poziom paraolimpijczyków jest już na bardzo wysokim poziomie. Te wyniki wydają się coraz bardziej nieosiągalne, ale wy potraficie przełamywać te bariery. To jest piękno sportu. Do naśladowania przez wszystkich - podkreśliła premier Szydło.

Od paraolimpijczyków otrzymała pamiątkową koszulkę z ich podpisami.

- Uważam, że właśnie ta rywalizacja, którą podejmują paraolimpijczycy, to jest symbol rywalizacji sportowej. Kiedy ludzie stają po to, aby pokonać nie tylko innych zawodników, ale przede wszystkim swoje słabości. Musimy pamiętać, że bardzo zależy nam na sporcie. Zależy nam, aby sport był ważnym elementem wychowania młodzieży, kształtowania postaw, uczeniu walki drużynowej i byciu biało-czerwoną drużyną. Jednak zależy nam też na tym, aby sport opierał się na uczciwej rywalizacji, bez jakichkolwiek wątpliwości - dodała premier Szydło.

Niepełnosprawnym sportowcom pogratulował również minister sportu i turystyki Witold Bańka.

- Praktycznie nie było dnia, kiedy nie dostarczaliście nam wzruszeń i emocji, kiedy nie było medali dla Polski. Kiedyś usłyszałem taki cytat, że nie zostaliśmy stworzeni po to, by przejść życie bez celu. Zostaliśmy stworzeni do realizacji rzeczy wielkich i tej wielkiej rzeczy wy dokonaliście. Dajecie przykład determinacji i walki - podkreślił Bańka.

Minister sportu poinformował o zwiększeniu honorariów dla medalistów.

- Nagrody za medale olimpijskie w tym roku zostały zwiększone o 100 procent. Do tej pory nagrody otrzymywali medaliści, którzy w swoich konkurencjach mieli co najmniej 12 rywali. W poniedziałek zostało podpisane rozporządzenie, które zmienia ten przepis. Wszystkie osoby, które zdobyły medal paraolimpijski otrzymają nagrody finansowe - zdradził Bańka.

Za spotkanie z premier podziękował prezes Polskiego Związku Paraolimpijskiego.

- To dla nas olbrzymie wyróżnienie, że możemy celebrować nasz sukces z panią premier. Chcemy inspirować kolejnych niepełnosprawnych ludzi w naszym kraju do włączenia się w aktywność i próbowania powrotu do życia w społeczeństwie poprzez sport. To jest świetna forma rehabilitacji - powiedział Łukasz Szeliga.

W imieniu sportowców wypowiedział się Rafał Wilk.

- Mamy się czym chwalić, bo tych medali jest więcej niż na paraigrzyskach w Londynie. Nasz sport idzie do przodu. Poprzeczka zawieszana jest coraz wyżej i o medale jest coraz ciężej. Pokazujemy, że życie nie kończy się dlatego, że jest się niepełnosprawnym. Inspirujemy nie tylko osoby niepełnosprawne, ale również zdrowe osoby. Jesteśmy doskonałym przykładem, że warto mieć w życiu marzenia i dążyć do ich realizacji - podkreślił złoty medalista paraolimpiady w Rio de Janeiro w kolarstwie-handbike w jeździe indywidualnej na czas.

Radio ZET/PAP/KS

Więcej: