Medale igrzysk olimpijskich w Tokio będą wykonane ze... smartfonów

Medale letnich igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 będą wykonane ze starych smartfonów i innych zużytych urządzeń elektronicznych - zapowiedzieli organizatorzy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Medale wykonane z recyclingu metali ze zużytych telefonów komórkowych czy innych gadżetów mogą być symbolem trwałości i zapewnić udział w procesie tworzenia krążków wielu osobom, w tym kibicom - powiedziała rzeczniczka Hikariko Ono.

O zastosowanie takiego rozwiązania apelowali naukowcy ze stowarzyszenia The Ecomaterials Forum wespół ze studentami Uniwersytetu Waseda w Tokio. Pod petycją w tej sprawie podpisało się kilkanaście tysięcy osób. Międzynarodowy Komitet Olimpijski przychylił się do ich prośby, a to oznacza, że sportowcy w Tokio będą nagradzani krążkami otrzymanymi z recyclingu.

To nie pierwszy taki przypadek w historii. Medale z metali pochodzących ze starych urządzeń elektronicznych, a także ze sprzętu AGD otrzymywali już zawodnicy startujący w zimowych igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku oraz w tegorocznych zmaganiach w Rio de Janeiro (brąz i złoto).

Letnie igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 roku odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia.

Radio ZET/BBC/KS

Więcej: