Boniek: Na polskich stadionach jest bezpiecznie

- Na polskich stadionach jest bezpiecznie, co nie znaczy, że idealnie” -– powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. W Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się XVI Ogólnopolska Konferencja Bezpieczny stadion”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zdaniem szefa PZPN ostatnie wydarzenia (awantury podczas meczów Legii Warszawa w Lidze Mistrzów z Borussią Dortmund i Realem Madryt) zaciemniają obraz tego, co dzieje się na polskich stadionach. „- Jest na nich bezpiecznie, co nie znaczy, że idealnie” –- podkreślił.

- „Jeśli coś się u nas zdarzy negatywnego, to przesłania to wszystko, co pozytywne. Te zdarzenia są promilowe, jeśli chodzi o polską piłkę. My czasami z tych promilowych rzeczy często robimy czysty spirytus. A fakty są takie, że na naszych stadionach jest dużo bezpieczniej niż przed laty” -– dodał szef PZPN.

Podczas spotkania podkreślano, że walka ze stadionowymi chuliganami będzie skuteczniejsza przy wspólnym działaniu policji, PZPN i organizatorów spotkań. „- Jednym z elementów tej walki są zakazy stadionowe” -– podkreślił nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

Na 1400 obowiązujących zakazów stadionowych, 170 to są zakazy klubowe, w tym 70 nałożone przez Legię Warszawa po ostatnich wydarzeniach. To pokazuje, że kluby mają jednak narzędzia, aby walczyć z chuligaństwem na stadionach. Muszą je tylko wprowadzać w życie. Zakazów klubowych jest zdecydowanie za mało” – dodał.

Według Zbigniewa Bońka potrzebne są ostrzejsze kary dla ludzi zakłócających porządek na stadionach.

- Kibice zatrzymani za awantury podczas meczu Legii z Borussią Dortmund już na drugi dzień byli wolni. Co trzeba zrobić w polskim państwie, aby być skazanym, aby pójść do więzienia, aby odbyć karę?” -– pytał Zbigniew Boniek.

„- Musi obowiązywać nieuchronność kary” -– przyznał komendant główny policji.

Temu służą prace, które prowadzi aktualnie Ministerstwo Sprawiedliwości. Są tam propozycje zaostrzenia kar w stosunku do stadionowych chuliganów. - Jestem przekonany, że to będzie jeden z elementów skutecznej walki o poprawę bezpieczeństwa na naszych stadionach” –- dodał Szymczyk.

Na kończącej konferencję „Gali Fair Play” wręczono nagrody za pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich stadionach. W klasyfikacji Fair Play nagrody otrzymało siedem klubów: Piast Gliwice, Termalica Bruk-Bet Nieciecza, Olimpia Grudziądz, Wisła Płock, Rozwój Katowice, ROW Rybnik i Raków Częstochowa. Za organizację spotkań wyróżniono Koronę Kielce, Arkę Gdynia, Siarkę Tarnobrzeg i Zagłębie Sosnowiec. Nagrody otrzymały także samorządy Białegostoku, Kołobrzegu, Lublina i Tychów.

Radio ZET/PAP/KS

Więcej: