Zmarł były kolarz, olimpijczyk z Meksyku, Zenon Czechowski

W czwartek w Poznaniu zmarł Zenon Czechowski, słynny kolarz, olimpijczyk z Meksyku, kapitan reprezentacji Polski w Wyścigu Pokoju w czasach trenera Henryka Łasaka. Za dwa dni skończyłby 70 lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Urodził się 19 listopada 1946 roku w Poznaniu. Przez całą karierę był związany z tamtejszym klubem Lech, z krótką przerwą na służbę wojskową, gdy reprezentował Legię Warszawa.

Na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 roku startował w wyścigu drużynowym, zajmując razem z Andrzejem Bławdzinem, Janem Magierą i Marianem Kegelem szóste miejsce. W Wyścigu Pokoju uczestniczył pięciokrotnie (1967-71), wygrywając sześć etapów. W swoim ostatnim starcie uplasował się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej - za liderem reprezentacji Ryszardem Szurkowskim. Biało-czerwoni triumfowali wtedy trzykrotnie w klasyfikacji drużynowej (1967, 1968, 1970).

- To był nasz kapitan. Zawsze pomocny, zawsze uśmiechnięty, życzliwy dla nas młodych, którzy dopiero wchodzili do kadry prowadzonej przez Henryka Łasaka. Zakończył karierę w 1972 roku, gdy okazało się, że nie pojedzie na igrzyska olimpijskie do Monachium. Myślę, że tą decyzją działacze go skrzywdzili - powiedział Tadeusz Mytnik.

Od ponad dziesięciu lat Czechowski zmagał się z chorobą nowotworową.

Radio ZET/PAP/KS

Więcej: