Koniec Złotej Piłki! Będą dwie nagrody dla piłkarza roku

Wręczana od 2010 roku Złota Piłka FIFA i "France Football" przestaje istnieć - poinformował francuski magazyn. Tym samym potwierdziły się medialne doniesienia, iż od tego sezonu wręczane będą dwie osobne nagrody dla piłkarza roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

To powrót do formuły sprzed 2010 roku, kiedy FIFA wręczała nagrodę "World Player of the Year", a "France Football" Złotą Piłkę. Przedstawiciele magazynu i federacji długo negocjowali przedłużenie współpracy, ale ostatecznie nie doszło do porozumienia. Orędownikiem zerwania umowy był ponoć prezydent FIFA, Gianni Infantino.

Przez ostatnie kilka lat triumfatora "Złotej Piłki" wybierano głosami dziennikarzy, selekcjonerów oraz kapitanów reprezentacji. Systematycznie malała jednak rola redaktorów.

Rezygnacja ze "Złotej Piłki" w takim kształcie, jaką znamy ją od 2010 roku, oznacza, że pod koniec roku lub na początku przyszłego znów będą wręczane dwie oddzielne statuetki. FIFA swoją galę organizuje na przełomie roku w Londynie, nie wiadomo, czy "France Football" również zdecyduje się na podobna oprawę.

Po "Złotą Piłkę" sięgało tylko dwóch graczy - czterokrotnie Lionel Messi i dwukrotnie Cristiano Ronaldo.

Radio ZET/France Football/KS

Więcej: