Międzynarodowy Dzień Dziewczynek - co to za święto?

11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek wprowadzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Co to za święto, o co w nim chodzi i czy ma coś wspólnego z Dniem Kobiet?

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek 11 października, nazywany też Międzynarodowym Dniem Dziewczyny, to ogólnoświatowe święto ustanowione przez ONZ, które ma na celu zwrócenie uwagi na sytuację dziewczynek i młodych kobiet na całym świecie. Chodzi m.in. o pokazanie wyzwań, jakie przed dziewczynami stoją, w zależności od kręgów kulturowych, z których pochodzą. Dzień Dziewczynek po raz pierwszy obchodzony był w 2011 roku.

Międzynarodowy Dzień Dziewczyn - o co chodzi w tym święcie?

Jednym z zagadnień, na które uwagę zwracać ma święto 11 października, jest fakt, że na całym świecie co 7 sekund za mąż wydawana jest dziewczynka, która nie ukończyła jeszcze 15 roku życia. W wielu krajach świata za mąż wydaje się znacznie młodsze, nawet dziesięcioletnie dziewczyny. Przyjmując w tak młodym wieku rolę żony, dziewczynki są pozbawiane szans na jakąkolwiek edukację. Oprócz tego, narażone są na dyskryminację, przemoc ze względu na płeć a także na przedwczesną śmierć, związaną z możliwym porodem w tak młodym wieku, przed osiągnięciem pełnej dojrzałości fizycznej.

Dziewczynki te są pozbawiane przede wszystkim możliwości bycia dzieckiem. Właśnie to chce zaakcentować Organizacja Narodów Zjednoczonych przez ustanowienie Międzynarodowego Dnia Dziewczynek. Jak widać, jest to święto całkiem inne, niż Dzień Kobiet, z którym skojarzenia może budzić nazwa święta. W odróżnieniu od "męskiego" Dnia Chłopaka i Dnia Mężczyzn, 8 marca i 11 października nie są świętami tożsamymi.

Save The Children alarmuje

Jak wynika z raportu organizacji Save The Children, w Afganistanie, Nigerze, RPA, Indiach, Somalii czy Jemenie co 7 sekund za mąż wydawana jest dziewczynka poniżej 15 roku życia. Często ich małżonkami zostają dużo starsi od nich mężczyźni. Szacunki UNICEF pokazują, że obecnie na świecie nawet 700 mln dzieci pozostaje w związkach małżeńskich. Liczba ta drastycznie rośnie i w 2030 roku wynosić może nawet 950 mln..

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek w Polsce - Facebook przypomina

Mimo tego, że święto 11 października jest stosunkowo nowe, to jednak staje się coraz bardziej popularne - m.in. dzięki mediom społecznościowym. Dziś na Facebooku tysiące osób na całym świecie zobaczyły taki komunikat:

Także w Polsce w niektórych miastach obchodzone jest święto 11 października. Np. Międzynarodowy Dzień Dziewczynek w Krakowie obchodzony będzie w formie specjalnych warsztatów, w których uczestnicy tworzyć będą gazetkę zainspirowaną ideami przyświecającymi Międzynarodowemu Dniu Dziewczynki. Warsztaty odbędą się 11.10. w godzinach 17-19  w Artetece przy ul. Rajskiej 12. Wstęp bezpłatny. Organizatorami są Fundację Autonomia i "DIY Działaj".

Więcej: