Angela Merkel: Burka poważną przeszkodą w integracji

Kanclerz Angela Merkel przemawiając w Bundestagu powiedziała, że zasłaniająca całe ciało burka jest poważną przeszkodą w integracji muzułmanek. Zastrzegła jednak, że jest przeciwna całkowitemu zakazowi tego stroju w Niemczech.

Merkel powiedziała, że ukrywanie twarzy bardzo przeszkadza w poznaniu i mocno ogranicza możliwość właściwej oceny osobowości. Niemiecka kanclerz zastrzegła jednocześnie, że wolność wyznania obejmuje także prawo do publicznego demonstrowania swojej wiary.

Szefowa rządu zapowiedziała, że niemieckie władze precyzyjnie określą w jakich dziedzinach całkowita zasłona nie jest pożądana. Wymieniła w tym kontekście służbę publiczną oraz wymiar sprawiedliwości.

Bawarska CSU domaga się całkowitego zakazu noszenia burki. Podobne stanowisko ma prawicowa antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Merkel opowiedziała się za religijnym i światopoglądowym pluralizmem. Ostrzegła też przed wywieraniem nacisków na mniejszości. Zdaniem Merkel w Niemczech potrzebne są wydziały teologii i ośrodki kształcenia w szkołach wyższych, gdzie powinni być kształceni księża, rabini czy imamowie, a także nauczyciele religii. Jak dodała, potrzebna jest też nauka religii w szkołach, także dla dzieci muzułmańskich.

Radio ZET/PAP/AK

Więcej: