Pisarz zamordowany przed sądem. Opublikował karykaturę „obrażającą islam”

Nie żyje Nahed Hattar, jordański pisarz, który był sądzony za opublikowanie na Facebooku karykatury rzekomo obrażającej islam. Został zastrzelony w drodze na rozprawę. Napastnik został zatrzymany.

Pisarz był oskarżony o „obrazę uczuć religijnych oraz naruszenie prawa poprzez udostępnienie karykatury szerokiej publiczności”.

Hattar, który był chrześcijaninem, został zatrzymany 13 sierpnia. Karykatura, którą opublikował, wykpiwała również dżihadytstów z tzw. Państwa Islamskiego.

Pisarz został oskarżony przez władze o obrazę islamu oraz „nawoływanie do konfliktów religijnych”; na początku września został wypuszczony z więzienia za kaucją.

Nie ujawniono tożsamości zabójcy, ani żadnych dodatkowych szczegółów dotyczących motywu zbrodni.

Oto karykatura, za którą sądzony był Hattar.

Karykatura przedstawia znajdującego się w raju Abu Saleha, zabitego niedawno „ministra finansów” terrorystów z PI. Mężczyzna leży w łóżku z dwoma kobietami. Do jego namiotu zagląda brodata postać w koronie, prawdopodobnie Bóg lub Mahomet.

„Dobry wieczór, Abu Saleh. Potrzebujesz czegoś?” – pyta.

„Tak, Panie. Podaj mi kieliszek wina i powiedz Gabrielowi, by przyniósł mi orzeszki. Potem przyślij służącego, by posprzątał. I zabierz ze sobą puste talerze” – odpowiada Abu Saleh. „I nie zapomnij zamontować drzwi w namiocie, byś mógł w nie zapukać następnym razem” – dodaje.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: