Polacy będą mogli zostać w Wielkiej Brytanii? Nowy plan ws. Brexitu

Możliwe, że mieszkający na Wyspach obcokrajowcy z państw UE nie będą musieli opuszczać Wielkiej Brytanii po opuszczeniu przez ten kraj Wspólnoty.

Jak wynika z raportu Home Office, do którego dotarł dziennik „Daily Telegraph”, przed wyjściem kraju z Unii Europejskiej - spodziewanym na początek 2019 roku - zdecydowana większość obywateli EU mieszających w Wielkiej Brytanii będzie miała tzw. prawo rezydencji, co zablokuje prawną możliwość ich deportacji.

Pozostała grupa - około 600 tys. osób - miałaby według tego scenariusza otrzymać „amnestię”, która pozwoliłaby im na stałe pozostanie w Zjednoczonym Królestwie.

Dziennik podkreśla jednak, że plan dotyczący amnestii jest na wczesnym etapie przygotowań i nie został jeszcze przyjęty przez rząd. Proponowane rozwiązanie wywołałoby także znaczne kontrowersje polityczne, szczególnie wśród zwolenników tzw. twardego Brexitu. Jak pisze „Daily Telegraph”, istnieje obawa, że tuż przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do kraju napłynie wielu migrantów w nadziei na to, że ewentualna amnestia obejmie także ich.

W Wielkiej Brytanii mieszka 3,6 miliona obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej. Największą grupę stanowią Polacy, których według ostatnich szacunków jest 916 tys.

Rado ZET/PAP/MW

Więcej: