Zbuntowany przeciwko CETA region Belgii odrzuca unijne ultimatum

Walonia odrzuca ultimatum unijne w sprawie umowy o wolnym handlu z Kanadą. Unia dała Belgii 24 godziny na podjęcie decyzji w sprawie CETY. Jeśli odpowiedź będzie negatywna czwartkowy szczyt, na którym umowa miała być podpisana, będzie odwołany.

Rozmowy z ramienia Unii prowadzi szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który sprawę umowy CETA stawia twardo. Ma zapytać wprost premiera Belgii, czy jest za podpisaniem umowy z Kanadą, czy nie.

Walonia się sprzeciwia, bo twierdzi, że CETA zaszkodzi rolnikom. Unijni urzędnicy są z kolei zaskoczeni, że ten francuskojęzyczny region Belgii wcześniej nie zgłaszał uwag do tego dokumentu - negocjacje trwały kilka lat.

Ottawa ani Unia nie zamierzają już zmieniać treści umowy. Unia przekonuje, że umowa gospodarcza z Kanadą da nowe miejsca pracy i zwiększy eksport towarów z Europy.

Premier Kanady wylatując z Brukseli bez gwarancji podpisania CETY powiedział, że teraz piłeczka jest po stronie Unii i ma nadzieje, że nie trzeba będzie odwoływać czwartkowego szczytu.   

Radio ZET/DAW/AK

Więcej: