Facebook usuwa to zdjęcie. Bo przedstawia nagość

Serwis Facebook usunął w piątek wpis premier Norwegii, w którym wykorzystała słynne zdjęcie nagiej wietnamskiej dziewczynki, uciekającej przez bombardowaniem. Po fali krytyki portal zmienił swoją decyzję.

To prawdopodobnie pierwszy przypadek, gdy największy portal społecznościowy świata ocenzurował wpis szefa rządu. Premier Erna Solberg skrytykowała Facebooka za takie działania. „To zmienianie naszej wspólnej historii” – napisała i wyraziła nadzieję, że portal zmieni swoją politykę dotyczącą cenzury.

Opublikowane przez Solberg zdjęcie to jedna z najbardziej znanych fotografii świata. Zostało wykonane w 1972 roku przez Nicka Uta i przedstawia grupę dzieci uciekających ze zbombardowanej wioski. Jedna z dziewczynek jest całkowicie naga. Towarzyszą im żołnierze. Fotografia została wyróżniona Pulitzerem. Facebook już kilkukrotnie ją usuwał, co wywołało wściekłość wielu Norwegów.

Facebook tłumaczy, że stara się zachować równowagę między swobodą wypowiedzi a zakazem publikacji nagości. Sprawa wywołała ogromne kontrowersje w Norwegii. Największa tamtejsza gazeta - „Aftenposten” – poświęciła jej całą pierwszą stronę oraz opublikowała list otwarty do szefa Facebooka Marka Zuckerberga. „Jestem zaniepokojony tym, że największe medium świata ogranicza wolność zamiast ją poszerzać” – napisał redaktor naczelny gazety Espen Egil Hansen.

W piątek wieczorem Facebook ogłosił, że nie będzie więcej usuwał ikonicznego zdjęcia.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Facebook jest krytykowany za zbyt restrykcyjną cenzurę. Według serwisu zabroniona jest każda nagość, niezależnie od kontekstu. Blokowano m.in. zdjęcia pomnika Małej Syrenki w Kopenhadze.

Radio ZET/AFP/MW

Więcej: