Szef KE: musimy nauczyć Trumpa, czym jest Europa

Możliwe, że niektóre priorytety Donalda Trumpa oddalą Amerykę od europejskich zasad – powiedziała Federica Mogherini, szefowa unijnej dyplomacji. Dodała, że współpraca UE i USA „leży w naszym wspólnym interesie”. W ostrzejszych słowach o Trumpie mówił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

– Wybór Trumpa stanowi ryzyko naruszenia stosunków międzykontynentalnych zarówno jeśli chodzi o ich zasady jak i strukturę - powiedział Juncker, zwracając się do studentów w Luksemburgu. – Będziemy musieli nauczyć prezydenta elekta, czym jest Europa i jak funkcjonuje - dodał Juncker, zaznaczając, że Amerykanie zwykle nie wykazują zainteresowania Europą.

– Myślę, że stracimy dwa lata zanim pan Trump pozna świat, którego nie zna - powiedział także szef KE. Ostrzegł również przed zgubnymi konsekwencjami wypowiedzi Trumpa na temat polityki bezpieczeństwa. Przypomniał słowa Trumpa, z których wynikało, że uważa on Belgię, gdzie mieszczą się siedziby UE i NATO, za miasto, a nie kraj.

W czwartek Juncker oświadczył, że potrzebne jest jasne przedstawienie przez prezydenta elekta jego stanowiska w takich kwestiach, jak handel, relacje z NATO i zmiany klimatu.

Radio ZET/PAP/MW

Więcej: