Dwaj Polacy zginęli w Himalajach

Alpiniści Grzegorz Kukurowski i Łukasz Chrzanowski zginęli podczas wspinaczki na szczyt Shivling (6543 m) w Himalajach Gharwalu w Indiach - poinformował Polski Związek Alpinizmu (PZA).

Obaj byli członkami wyprawy PZA, którą kierował Paweł Karczmarczyk.

Według komunikatu PZA, w poniedziałek Kukurowski i Chrzanowski utknęli w ścianie Shivlingu w partiach podszczytowych drogi czeskiej na wysokości 6300 m. W nocy Kukurowski stracił przytomność i, mimo podania odpowiednich leków, już jej nie odzyskał. Następnego dnia zmarł. Chrzanowski zdecydował się wycofać ze ściany zjazdami. Wpadł do szczeliny. Na miejsce przybył zespół ratunkowy, ale pomimo reanimacji alpinista zmarł.

Pozostali członkowie wyprawy bezzwłocznie opuścili bazę górną, gdzie przygotowywali się do wspinaczki innymi drogami na sąsiednich ścianach i dotarli do bazy głównej, aby zorganizować akcję ratunkową.

Dzięki pomocy polskiego konsulatu w New Delhi w ratowniczą akcję helikopterową zaangażowała się policja indyjska. W środę helikopter zdołał zlokalizować Kukurowskiego i Chrzanowskiego, jednak pilot po przeanalizowaniu panujących warunków nie zabrał tego drugiego ze ściany, twierdząc, że parametry nośne helikoptera nie pozwalają na zatrzymanie maszyny w wolnym zwisie na tej wysokości. Również sprowadzony później helikopter Sił Powietrznych Indyjskiej Armii nie był zdolny do wykonania takiego zadania

Wieczorem na stronie internetowej PZA ma się ukazać kolejny komunikat w tej sprawie.

Radio ZET/PAP/MS/MW

Więcej: