FAS: W środę Bruksela obejmie Polskę nadzorem

Komisja Europejska w najbliższą środę, na pierwszym posiedzeniu uruchomi procedurę nadzoru praworządności w Polsce - twierdzi Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Będzie to precedensowa decyzja, bo dotąd żaden unijny kraj nie był objęty takim postępowaniem. Zastrzeżenia Komisji budzi przede wszystkim sprawa Trybunału Konstytucyjnego i ustawa medialna.

Gazeta pisze, że szef KE przeprowadził w zeszłym tygodniu rozmowy z komisarzami i że ocena sytuacji w Polsce jest jednoznaczna, wdrożenia procedury nadzoru  ma nie blokować nawet węgierski komisarz.

"

- Zdziwiłbym się gdyby taka decyzja miała miejsce, natomiast jeśli będzie miała miejsce to będzie zupełnie nieuzasadniona - komentował w Radiu ZET Jacek Sasin z PiS. "

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung publikuje też dziś wywiad z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, który po raz kolejny ostro krytykuje polski rząd.

O sytuacji w Polsce mówi, że to sterowana demokracja a' la Putin, niebezpieczna "putinizacja" polityki europejskiej. Posiedzenie Komisji Europejskiej w najbliższą środę, z kolei 19 stycznia o sytuacji w Polsce ma debatować Parlament Europejski.

Radio ZET/FAS/dw/mia

Więcej: