638 zamachów. Jak CIA próbowała zabić Castro

Eksplodujące cygara, zatrute jedzenie i długopisy z trucizną – przez wiele lat amerykański wywiad robił wszystko, by zabić Fidela Castro. Według jego byłego ochroniarza Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) podjęła ponad 600 takich prób.

Castro rządził Kubą od 1959 do 2006 roku. W latach 60. Amerykanie prowadzili projekt „Mangusta”, którego celem było obalenie komunizmu na Kubie. Jednym z jego elementów miało być zabicie Castro. Stosowano przy tym najwymyślniejsze sposoby.

fot. PAP/EPA/ROGELIO MORE

Jednym z najbardziej działających na wyobraźnię były eksplodujące cygara, które miały być dostarczone Castro. CIA nie potwierdziła jednak, że faktycznie chciała je zastosować. W wielu źródłach pojawiają się jednak informacje, że CIA chciała użyć zatrutych cygar oraz muszli z materiałami wybuchowymi, które miały eksplodować w czasie nurkowania.

Próbowano także zatruć jego jedzenie truciznami lub zarazić go chorobami. Zwerbowano nawet jego dawną kochankę, która miała dosypać mu trucizny do napoju. CIA próbowała także ośmieszyć Castro, dosypując mu do butów środek, który powodował wypadanie włosów.

fot. EPA/PAP

Zabójstwo kubańskiego dyktatora zlecano także członkom mafii. Jak ujawnił Fabian Escalante, były ochroniarz Castro, udaremniono 638 prób zamachów na kubańskiego przywódcę.

Fidel Castro zmarł w piątek w nocy w wieku 90 lat.

Na temat prób zamachów na Fidela Castro powstał film dokumentalny „638 sposobów na zabicie Castro” (w jęz. angielskim):

Radio ZET/MW

Więcej: