Francja: Zatrzymano 15-latka podejrzanego o związki z IS

W Paryżu antyterroryści zatrzymali 15-latka podejrzewanego o związki z Rachidem Kassimem, członkiem tzw. Państwa Islamskiego. Mężczyzna prowadzi we Francji rekrutację dżihadystów.

Chłopiec, który został zatrzymany, zaledwie kilka dni temu skończył 15 lat. Kassim, z którym ma on być powiązany, rekrutuje młodych ludzi przez zaszyfrowane fora oraz czaty internetowe i stał za co najmniej czterema spośród ataków terrorystycznych, do jakich doszło we Francji od czerwca.

Kassim ma też instruować nowo pozyskanych dżihadystów o tym, jak przeprowadzać w Europie zamachy, do których nawołują przywódcy IS.

Uważa się, że to on kierował 19-letnią dziewczyną, która wraz z dwiema koleżankami usiłowała zorganizować zamach w Paryżu przy użyciu butli z gazem.

Minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve powiedział, że zatrzymanie 15-latka to część kampanii prowadzonej przez francuskie władze, obliczonej na identyfikowanie bardzo młodych osób narażonych na propagandę mającą ich nakłonić do organizowania zamachów i zabójstw.

We Francji utrzymywany jest podwyższony poziom alertu terrorystycznego po serii zamachów, do których przyznało się dżihadystyczne IS. W ciągu 1,5 roku w atakach terrorystycznych we Francji zginęło ponad 200 osób.

Radio ZET/PAP/ucha

Więcej: