Policjanci z Belgii przewozili w aucie 13 migrantów

Dwóch belgijskich policjantów zostało zatrzymanych we Francji niedaleko granicy z Belgią, skąd przywieźli swoim radiowozem 13 migrantów - podała w czwartek AFP. Francuskie władze ostro skrytykowały takie postępowanie.

Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem w gminie Nieppe graniczącej z Belgią. - Nie chcieliśmy ich zostawić na drodze i pozwolić, by szli na piechotę do granicy. A więc ich podwieźliśmy w kierunku, w którym chcieli - tak jeden z zatrzymanych policjantów, komisarz Georges Aeck, tłumaczył potem belgijskiej stacji RTBF, dlaczego wziął z kolegą migrantów do furgonetki.
Szef związku zawodowego belgijskiej policji Vincent Gilles powiedział, że policjanci zostali zakuci w kajdanki. Migrantów z kolei zawieziono na posterunek straży granicznej w Lille na północy Francji. Potem trzech nieletnich oddano pod opiekę, zaś dziesięciu dorosłych umieszczono w ośrodku do czasu wyjaśnienia ich sytuacji.
Francuskie władze wyraziły "najwyższą dezaprobatę dla tej inicjatywy (belgijskich policjantów), która nie jest zgodna ze zwykłymi praktykami współpracy między Francją, a Belgią".

Radio ZET/PAP/MT

Więcej: