Francja. Sondaże: Fillon na prowadzeniu, druga Le Pen

Gdyby wybory prezydenckie we Francji odbyły się dziś, wygrałby je Francois Fillon - tak wynika z sondażu we francuskich mediach. Jego przewaga nad prawdopodobną rywalką w II turze, Marine Le Pen wyniosłaby 5-8 proc. Tej dwójki póki co nie zagraża żaden z potencjalnych kandydatów lewicy. 

Wyłoniony w prawyborach kandydat centroprawicy na prezydenta Francji, Francois Fillon ma szanse na wyraźną przewagę nad kandydatką skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen w przyszłorocznych wyborach do Pałacu Elizejskiego - wynika z nowego sondażu.

Fillon przyszłym prezydentem?

Według opublikowanych rezultatów badania dla telewizji RTL, LCI i dziennika "Le Figaro", w zależności od tego, kto będzie kandydował z ramienia lewicy, były premier może liczyć w pierwszej turze na 28-31 proc. głosów i pierwsze miejsce spośród wszystkich kandydatów. Na drugim miejscu plasuje się Marine Le Pen z 23-25 proc. głosów.

W starciu tych dwojga kandydatów w drugiej turze sondaż daje 66 proc. głosów Francois Fillonowi, a 34 proc. Marine Le Pen. Pierwsza tura wyborów odbędzie się w kwietniu przyszłego roku, a druga - w maju.

Lewica w tyle

Sondaż potwierdza niewielką popularność socjalistycznego prezydenta Francois Hollande'a, na którego ma zamiar głosować 7,5-14 proc. ankietowanych. Szef państwa nie ogłosił jeszcze, czy będzie kandydował. Lepszy od niego wynik - 13-17 proc. - osiąga były minister gospodarki Emmanuel Macron, który już ogłosił, że chce się ubiegać o Pałac Elizejski, przyciągając wyborców zarówno z lewej, jak i z prawej strony sceny politycznej.

Sondaż przeprowadzono na próbie 1011 osób; margines błędu wynosi 3,1 pkt proc.

Radio ZET/PAP/MP

Więcej: